23 kwietnia 2024
Przydatne narzędzia do oględzin samochodu przed zakupem: Proste i Tanie

Planujesz kupić używany samochód? Oględziny przed zakupem są kluczowe, aby upewnić się, że dostajesz wartość za swoje pieniądze i uniknąć ukrytych problemów. Nie musisz jednak inwestować fortuny w drogie narzędzia do tego celu. Wystarczy kilka prostych i niedrogich przedmiotów, abyś mógł zrobić wstępne i skuteczne badanie potencjalnego nabytku. Oto lista niezbędnych narzędzi, które powinieneś mieć przy sobie podczas oględzin samochodu:

 

1. Latarka

Podstawowe, ale niezwykle istotne narzędzie. Latarka pozwoli Ci rzucić światło na ciemne zakamarki samochodu, gdzie mogą ukrywać się ukryte uszkodzenia lub ślady wilgoci, takie jak podłoga, wnętrze nadwozia czy miejsca wokół silnika. Upewnij się, że latarka jest w pełni naładowana lub że masz ze sobą dodatkowe baterie.

 

2. Lusterko teleskopowe

Lusterko teleskopowe umożliwia sprawdzenie trudno dostępnych miejsc, takich jak spod samochodu, wnęki w silniku czy za kołami. Dzięki niemu możesz dostrzec ewentualne wycieki płynów lub uszkodzenia mechaniczne, które mogą być niewidoczne z pozycji stojącej.

 

3. Miękki gumowy młoteczek

Miękki gumowy młoteczek to niezawodne narzędzie do stukania w różne części samochodu, takie jak panele karoserii czy poszycie, aby sprawdzić, czy nie ma ukrytych uszkodzeń spowodowanych wypadkami lub korozją. Dzięki miękkiej główce młotka nie uszkodzisz lakieru ani innych powierzchni.

 

4. Suwmiarka

Suwmiarka może się przydać do pomiaru głębokości bieżnika opon, co pomoże Ci ocenić ich stan i czy wymagają one natychmiastowej wymiany oraz wstępny stan zawieszenia i geometrii pojazdu.

 

5. Aplikacja do skanowania kodów błędów OBD-II

Jeśli masz smartfona, zainstaluj bezpłatną aplikację do skanowania kodów błędów OBD-II i kup tanie urządzenie OBD-II Bluetooth lub Wi-Fi. To pozwoli Ci na szybkie skanowanie samochodu pod kątem ewentualnych problemów z układem silnika lub innymi systemami, które mogą nie być od razu widoczne na zewnątrz.

 

6. Lista kontrolna

Choć nie jest to narzędzie fizyczne, lista kontrolna może okazać się niezwykle przydatna podczas oględzin samochodu. Sporządź listę punktów do sprawdzenia, takich jak stan mechaniczny, elektryka, wnętrze i karoseria, oraz odznaczaj je na bieżąco podczas oględzin, aby upewnić się, że niczego nie przeoczyłeś.

7. Czujnik lakieru

To dziś naprawdę nie drogie urządzenie, którego zakup może zwrócić się już przy pierwszym zakupie auta. Średnio na całkiem przyzwoity miernik należy wydać od 200 do 300 zł.  Pamiętaj jednak poćwiczyć wcześniej na swoim aucie pomiary by niepotrzebnie nie oskarżyć sprzedającego o wadliwy pojazd.

8. Tester jakości płynu hamulcowego

Narzędzie które umożliwi wykonać niedoceniany i bagatelizowany pomiar   jakości płynu hamulcowego. Pamiętaj, ze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zawartość wilgoci w płynie hamulcowym powyżej 3% wskazuje na konieczność jego wymiany. Tester płynu kosztuje około 80 zł, a pomaga wykryć tak duże niebezpieczeństwo.

7_20240422_152020

Powyższe, przyrządy to bardzo proste narzędzia umożliwiające dokonać wstępnych oględzin pojazdu. Oczywiście profesjonalna ocena składa się z o wiele bardziej złożonych procedur, lecz umożliw Ci to wyselekcjonować poszukiwany samochód do właściwej inspekcji, którą może wykonać dla Ciebie ekspert ogólnopolskiej sieci rzeczoznawców motoraporter.com.

Dla naszych czytelników kod rabatowy „rolka” upoważniający do zniżki 10 % przy realizacji inspekcji na poziomie premium oraz wszystkich dodatkowych funkcji.

!!! Zapraszamy !!!

Kategorie

Inne artykuły

30 Dni
27 lipca 2023