27 lutego 2023
Zapach w samochodzie

1. Spalona guma.

Ten zapach pojawia się w samochodzie zazwyczaj w dwóch sytuacjach. W momencie agresywnej jazdy samochodem oraz podczas awarii paska napędowego. Gdy zaczyna się ślizgać możemy go usłyszeć w postaci nieprzyjemnego świstu spod maski samochodu przy przyśpieszaniu, lub poprzez pojawienie się zapachu gumy w samochodzie. Możesz własnoręcznie sprawdzić jego napięcie, ale pamiętaj aby zrobić to po dłuższym postoju. Pasek może być bardzo rozgrzany.

2. Zapach palonego oleju.

Ten zapach z pewnością oznacza, że w Twoim samochodzie jest wyciek. Aby zlokalizować jego miejsce najlepiej podnieść samochód na podnośniku, albo wjechać na kanał. Krótka inspekcja samochodu od spodu pokaże Ci gdzie znajduje się wyciek. Prawdopodobnie olej trafia na rozgrzany układ wydechowy, a sytuacja taka może skończyć się pożarem.

3. Zapach benzyny w samochodzie.

Zapach benzyny pojawia się zazwyczaj gdy pojawia się wyciek paliwa z baku lub innego miejsca z układu paliwowego. Polecamy sprawdzić przewody paliwowe oraz szczelność baku. Pamiętaj, że wycieku paliwa nie można lekceważyć.

4. Słodki zapach w samochodzie.

To zazwyczaj objaw wycieku płynu chłodzącego z układu chłodzenia. Zazwyczaj taka awaria może doprowadzić do przegrzania się silnika, a co za tym idzie znacznych kosztów. Pamiętaj, żeby nie otwierać zbiorniczka z płynem gdy jest gorący oraz o nie wlewaniu bardzo zimnego płyny do rozgrzanego silnika. Większość silników pracuje w temperaturze bliskiej 90 stopni i możesz się poparzyć.

5. Zapach płonącego dywanu.

Ten zapach wskazuje zazwyczaj na awarię układu hamulcowego. Jak najszybciej udaj się do zaprzyjaźnionego warsztatu i poproś o sprawdzenie poprawności działania układu hamulcowego. Prawdopodobnie pojazd wymaga serwisu zacisków / bębnów hamulcowych.  Nie zwlekaj z tym, aby nie uszkodzić tarcz hamulcowych.

6. Zgniłe jajo.

Ten zapach może być spowodowany awarią katalizatora. Nie lekceważ tego zapachu. Konsekwencje mogą być równie nieprzyjemne co zapach.

7.  Zapach Stęchlizny

Ten zapach przeważnie wydobywa się z nie serwisowanej klimatyzacji. Zalegające skropliny wilgoci w kanałach wentylacyjnych sprzyjają powstaniu różnego rodzaju grzybom, które bezpośrednio oddziałują na nasz układ oddechowy. Stwierdzenie tego zapachu, wymaga bezzwłocznej wizyty w serwisie obsługującym klimatyzację.

 

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozpoznasz źródło zapachu oraz towarzyszące mu awarie. Uważamy, że nie warto lekceważyć jakichkolwiek usterek pojawiający się w samochodzie. Każdą warto skonsultować się ze specjalistą lub zlecić sprawdzenie samochodu przed zakupem ekspertowi motoraporter.com, który przygotuje dla Państwa raport techniczny wskazanego samochodu uwzględniający stan nadwozia, badanie podwozia oraz diagnostykę komputerową. Działamy na terenie całego kraju.