1. Dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu – w przypadku dokumentów z Niemiec tzw: duży i mały Brief. Zielone dokumenty w których znajdziemy informacje o ilości właścicieli pojazdu, dacie jego wymeldowania, badaniu technicznym oraz wszelkich informacjach technicznych.
2. Dokument opłaty akcyzy – bez stęplowy dokument zawierający informację o dacie opłaty akcyzy, nr vin pojazdu, oraz nazwie pojazdu.
3. Tłumaczenia dokumentów – choć kwestia obowiązkowości dostarczenia do WK tłumaczeń jest dość nieprecyzyjna i zależy od lokalizacji wydziału, przyjęło się że są to dokumenty przygotowane przez tłumacza przysięgłego obejmujące wszystkie dokumenty pojazdu. W przypadku auta z Niemiec są to dwa dokumenty.
4. Przegląd krajowy – jest to kolejna sporna sprawa wynikająca z indywidualności WK, ponieważ teoretycznie pojazdy z ważnym przeglądem np.: TUV powinny być ważne w Polsce, jednakże zdecydowana większość WK żąda krajowych przeglądów zerowych składających się w dwóch dokumentów. Opłata za taki przegląd jest stał i taka sama jak przegląd okresowy.
5. Dokument przenoszący prawo własności – jeśli kupujemy pojazd od osoby mającej działalność powinniśmy dostać fakturę VAT marże lub fakturę VAT. Dokumenty te winny zawierać takie informację jak nr VIN, nazwa pojazdu – marka i model, pojemność oraz data produkcji. Jako eksperci motoraporter.com wielokrotnie sprawdzając dla naszych klientów samochody, obserwujemy kilka problemów
w brzmieniu faktury istotnych dla bezpiecznego przebiegu transakcji. Po pierwsze na fakturze sprzedawca musi zawrzeć sformułowanie – data produkcji, a nie data rejestracji. Uwaga ta wynika z faktu, iż w Polsce data produkcji jest odmienna od daty rejestracji. We wszystkich krajach zachodnich – daty te są traktowane jako jednoznaczne. Po drugie – pełna kwota transakcji. Ewentualne zaniżenie kwoty na fakturze, zdecydowanie obniża nasze prawo do rękojmi, ponieważ obniża go jedynie do kwoty zawartej na umowie. Po trzecie z powodów bezpieczeństwa sprzedawca na fakturze powinien zawrzeć informację o przebiegu pojazdu oraz ilości kluczyków dla formalności związanych z ubezpieczeniem. W przypadku transakcji opartej na umowie kupna sprzedaży – umowa powinna zawierać te same informacje oraz co ważne sprzedawca powinien dostarczyć dodatkowo umowę zakupu dla zachowania ciągłości właścicieli.
6. Dokument o prowadzonej działalności – jeśli kupujemy pojazd od firmy – dilera winniśmy od niego dostać dokument potwierdzający prowadzenie przez niego działalności – wyciąg z CEIDG.
7. Ubezpieczenie – pamiętajmy by autem dojechać do domu oraz od pierwszych chwil po zarejestrowaniu potrzebujemy ubezpieczenia OC. Poruszanie się pojazdem bez OC niestety jest bardzo kosztowne – obecny taryfikator przewiduje mandat na poziomie 5200 zł.
Ten krótki opis powinien choć trochę przybliżyć Wam zagadnienie związane z wymaganymi dokumentami. By zapoznać się z problemem dokładniej zapraszamy do obejrzenia naszego materiału https://www.youtube.com/watch?v=AyJA9nO7BJ8. Ponad to jeśli nie czujecie się na siła zmierzyć się z sprawdzeniem samochodu mechanicznie jak i formalnie zapraszamy do skorzystania z usług motoraporter.com. Ty wskazujesz pojazd – my go sprawdzamy w 24 godziny na terenie całego kraju. Tu nie wychodzisz z domu, a nasz ekspert jedzie na miejsce i przygotowuje raport. Sprawdź nas – motoraporter.com