08 maja 2024
Unikaj pułapek: Jak rozpoznać samochód z klonowanym numerem VIN

W ostatnich dniach zrobiło się głośno o przypadkach klonowania numerów identyfikacyjnych pojazdów, co wydawał się na Polskim rynku zapomnianym problemem lat 90- tych czyli oszustwa samochodowe. Jednym z niedawnych przykładów jest sprawa ministra Krzysztofa Gawkowskiego, który nabył samochód z fałszywym numerem VIN. To jednoznacznie pokazuje, jak ważne jest weryfikowanie historii i autentyczności pojazdu przed dokonaniem zakupu.

 

Numer identyfikacyjny pojazdu, czyli VIN (Vehicle Identification Number), jest niezmiernie istotnym elementem w procesie zakupu samochodu. Jest to unikalny kod składający się z 17 znaków, który identyfikuje indywidualny pojazd. Niestety, coraz częściej przestępcy próbują manipulować tym kodem, klonując go z innego pojazdu, aby ukryć historię auta lub pochodzenie kradzieżowe.

 

Jak wynika z obserwacji rynku aut używanych prowadzonych przez ekspertów motoraporter.com .Aby uniknąć pułapek związanych z klonowanymi numerami VIN, istnieje kilka ważnych kroków, które każdy potencjalny nabywca samochodu powinien podjąć:

 Ryzyko zakupu samochodu używanego

Sprawdź autentyczność dokumentów:

Przed podjęciem jakichkolwiek dalszych kroków warto dokładnie zbadać dokumenty pojazdu, w tym kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Upewnij się, że numery VIN na tych dokumentach są zgodne i nie wykazują żadnych oznak manipulacji.

Nie kupuj samochodu na „miekkim” dowodzie rejestracyjnym.

Jest to dokument wydany na czas około 3 tygodni, właśnie po to by urząd mógł zweryfikować legalność samochodu.

Przeprowadź niezależną weryfikację historii pojazdu - Sprawdzanie autentyczności VIN:

Istnieje wiele usług online oferujących sprawdzenie historii pojazdu na podstawie numeru VIN. Korzystając z tych usług, można uzyskać informacje o poprzednich właścicielach, historii napraw, wypadkach itp. Porównaj te informacje z danymi dostarczonymi przez sprzedawcę, aby upewnić się, że wszystko się zgadza. Weryfikacje taka możesz wykonać na naszej stronie korzystając z bazy AutoDna.

Odwiedź serwis motoryzacyjny:

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie samochodu warto skonsultować się z niezależnym serwisem motoryzacyjnym lub mechanikiem. Profesjonalista może dokładnie zbadać pojazd pod kątem wszelkich nieprawidłowości, w tym manipulacji numerem VIN.

Bądź podejrzliwy w przypadku ofert zbyt atrakcyjnych cenowo:

Cena znacznie niższa od rynkowej wartości pojazdu może być ostrzeżeniem, że coś jest nie tak. Przemyśl, dlaczego dany samochód jest tak tanio oferowany i dokładnie sprawdź jego historię oraz autentyczność.

Zawsze kupuj od zaufanych źródeł:

Wybieraj sprawdzonych sprzedawców lub dilerów, którzy cieszą się dobrą reputacją. Unikaj transakcji dokonywanych na rynku wtórnym, gdzie istnieje większe ryzyko zakupu pojazdu z klonowanym numerem VIN.

W dzisiejszym świecie, w którym oszustwa związane z pojazdami są coraz bardziej wyrafinowane, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas dokonywania zakupu samochodu. Świadomość i staranność w weryfikacji autentyczności pojazdu mogą zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom, podobnym do tych, które dotknęły ministra Krzysztofa Gawkowskiego. Pamiętajmy więc, że staranne sprawdzenie pojazdu to klucz do udanego zakupu samochodu.

 

Dla naszych czytelników kod rabatowy „rolka” upoważniający do zniżki 10 % przy realizacji sprawdzanie stanu technicznego pojazdu na poziomie premium oraz wszystkich dodatkowych funkcji.

!!! Zapraszamy !!!