02 kwietnia 2024
PowerShift: Wyzwania i handlarskie rozwiązania

Obserwacja  ostatnich miesięcy zmobilizował nas do powstania poniższego artykułu ponieważ, coraz częściej podczas inspekcji technicznej przed zakupem inspektorzy MOTORAPORTER.COM spotykają się z pojazdami marki Ford mondeo oraz s-max, które wyglądają zastanawiająco dobrze. Dopiero wnikliwa diagnostyka komputerowa oraz dekodowanie pojazdu po numerze nadwozia  wskazują, iż były to pojazdy fabrycznie wyposażone w skrzynie automatyczną powershift, a obecnie posiadają skrzynie manualną.

Zacznijmy od początku. Skrzynie automatyczne od dawna są uznawane za wygodne rozwiązanie w motoryzacji, eliminując konieczność ręcznej zmiany biegów i zapewniając płynną jazdę. Jednakże, nie wszystkie rodzaje skrzyń automatycznych działają bez zarzutów. Jedną z tych, która wywołuje kontrowersje, jest skrzynia PowerShift, znana z serii problemów eksploatacyjnych. W tym artykule przyjrzymy się głównym problemom związanym z tym typem skrzyni oraz proponowane sposoby ich rozwiązania.

Co to jest skrzynia automatyczna PowerShift?

Skrzynia PowerShift to rodzaj dwusprzęgłowej skrzyni automatycznej stosowanej głównie przez firmę Ford. W przeciwieństwie do tradycyjnych skrzyń automatycznych, skrzynia PowerShift używa dwóch oddzielnych sprzęgieł dla parzystych i nieparzystych biegów, co ma zapewnić szybszą i bardziej płynną zmianę biegów.

Problemy eksploatacyjne skrzyń PowerShift:

  • Przegrzewanie się i utrata mocy: Jednym z najczęstszych problemów związanych ze skrzyniami PowerShift jest ich skłonność do przegrzewania się, co prowadzi do utraty mocy i płynności zmiany biegów. Przegrzewanie może być spowodowane niewłaściwą konserwacją, obciążeniem lub uszkodzeniem skrzyń.
  • Trzęsienie i szarpnięcia podczas zmiany biegów: Wielu użytkowników skrzyń PowerShift skarży się na odczuwalne trzęsienie lub szarpnięcia podczas zmiany biegów, szczególnie w niskich prędkościach. To zjawisko może być związane z niewłaściwą kalibracją skrzyni biegów lub uszkodzeniem sprzęgieł.
  • Uszkodzenia sprzęgieł: Uszkodzenia sprzęgieł są częstym problemem w skrzyniach PowerShift, co prowadzi do nieprawidłowej pracy skrzyni, trudności w zmianie biegów oraz utraty mocy.
  • Wycieki oleju: W niektórych przypadkach skrzynie PowerShift mogą być podatne na wycieki oleju, co może prowadzić do utraty smarowania i poważniejszych problemów związanych z działaniem skrzyni.

Dlatego też, rzesza pojazdów z uszkodzonymi skrzyniami tego typu zostaje sprowadzona do Polski i poddana konwersji na "manual". Fakt ten zdradza bardzo często niezależnie od wieku i przebiegu nowy lewarek i mieszek zmiany biegów, różnica w zużyciu nakładek gumowych na pedały. Podczas diagnostyk komputerowej często występują błędy związane z problemami komunikacyjnymi pomiędzy sterownikami. Zastanawiać także może, podczas analizy historii serwisowej adnotacja o wymianie oleju w skrzyni biegów, co raczej w skrzyniach manualnych nie jest praktykowane przez serwisy.

434439849_441831198198887_5667963229124913080_n

Zakup auta po takiej "przekładce", to na pewno narażenie się na utratę wartości samochodu oraz niebezpieczeństwo jakości i bezpieczeństwa takiej poza fabrycznej ingerencji.