27 lipca 2023
Gdzie po używane auto ?

Rok 2020 zapowiada się podobnie choć z istotnym wskazaniem na auta typu SUV oraz hybryda, co jak by nie patrzyć wskazuje na próbę odnowienia polskiej floty. Firma Motoraporter.com od 2013 roku jest bacznym obserwatorem i uczestnikiem krajowego rynku aut używanych. Sprawdzając dla naszych klientów pojazdy przed zakupem oraz towarzysząc w ich wyborach, bardzo często jesteśmy pytani o to czy istnieją pewne miejsca zakupu auta. Na wstępie warto podkreślić, iż coraz częściej  polski kierowca rozumie, iż dobrze to co innego niż tanio. Wiadomo, iż nikt z nas nie lubi przepłacać, lecz jakość musi kosztować. Na rynku aut istnieją dwa rodzaje okazji. Pierwsza to cenowa, druga to techniczna. Rozważmy wiec, kilka wariantów zakupu auta używanego na Polskim rynku:

Auta poflotowe

To pojazdy najczęściej oferowane przez place sprzedażowe należące do: banków, firm leasingowych oraz wypożyczalni. Ich ofertę znajdziemy na portalach ogłoszeniowych jak
i bezpośrednio na stronach sprzedawcy. Zakup pojazdu poflotowego wiąże się z dość niskim ryzykiem związanym z formalnościami i legalnością transakcji. Jeśli sprzedawcą jest bezpośrednio instytucja finansująca, w tego typie sprzedaży uzyskamy przeważnie PEŁNĄ fakturę zakupu. Dość czytelną dokumentację pojazdu i przeważnie transparentną historię serwisową. Jednakże na przestrzeni lat naszych inspekcji technicznych powtarzają się pewne przypadłości typowe dla tego typu aut. Po pierwsze interwały serwisowe dedykowane dla pojazdów typowych dla flot są ekstremalnie wydłużone dla celów obniżenia kosztów utrzymania parku maszynowego. Rozważając eksploatację pojazdu od strony techniczno – mechanicznej wymiana oleju co 30.000km czy założenie, że olej w skrzyni automatycznej jest nie wymienny raczej nie wróży to długiej i sprawnej dalszej eksploatacji auta. Tak wyliczone serwisy obniżają znacząco koszty i umożliwiają bezawaryjną eksploatacje auta przez czas trwania finansowania przez pierwszego użytkownika czyli około 3 lat – 200 000km. Niestety kolejny użytkownik będzie miał już nieprzewidziane dla tego wieku pojazdu problemy techniczne. Drugi problem to deklaracje przebiegu podczas wynajmu długoterminowego. Jak wiadomo opłata za pojazd w wynajmie uzależniona jest od deklaracji rocznego przebiegu. W naszych inspekcjach odnajdywaliśmy przypadki, w których pojazd tuż przez oddaniem do wynajemcy miał korygowany przebieg, a fakt ten został zatajany przed wynajmującym i wychodził na jaw dopiero podczas wnikliwej diagnostyki komputerowej.

Od osoby prywatnej

To najczęściej powtarzany slogan wśród kupujących. Najlepiej kupić samochód od „osoby prywatnej”, ponieważ jest to  synonim uczciwej transakcji. Z naszych doświadczeń szczególnie ostatnich lat wynika, iż wzrost praw konsumenta wskazał, że „niewygodny” samochód lepiej sprzedać przez osobę prywatna na umowę kupna – sprzedaży. Taka transakcja zdecydowanie trudniejsza jest do cofnięcia i udowodnienia wad ukrytych ponieważ osoba prywatna może się na motoryzacji nie znać!. Inaczej jest sprzedać „bubla” jako firma i podlegać dwu letniej rękojmi. Bardzo często samochody od osób prywatnych sprawdzane prze Motoraporter.com okazują się autami popowodziowymi, sprowadzanymi z USA i po znacznych kolizjach, czy po prostu pojazdami z licznymi wadami ukrytymi. Auta te są sprowadzone przez firmy i tylko sprzedawane przez podstawione do tego celu osoby.

Przy salonie

W nawiązaniu do początku artykułu, wnioskując po cenach aut oferowanych przy salonach firmowych, można by było przyjąć, że jeśli auta te są tak drogie to zapewne bezwypadkowe i doskonałe technicznie. Tu niestety mit o miejscu idealnym, bardzo często upada, gdyż salony podobnie jak regularni „handlarze” sprowadzają auta z zagranicy i sprzedają je jako „idealne” dodając podobnie jak komisy kilku miesięczne ubezpieczenie/gwarancję na auto. Bardzo często auta te, nie mają historii serwisowej i niestety nie są bezwypadkowe. Kolejnym problemem jest przyjmowanie, czasami za wszelką cenę, od klienta pojazdu dotychczas przez niego użytkowanego, tylko po to by sprzedać mu nowy egzemplarz. Stan ten szczególnie nasila się przed końcem roku, gdy to dilerzy muszą „podomykać” plany sprzedażowe, by dostać od marki ustalone gratyfikacje roczne. Pozyskane wówczas na stok auta, bardzo często nie mają nic wspólnego z salonową jakością. Dodając do tego ofertę aut DEMO, użytkowanych przez niemalże każdego w sposób ewidentnie nie przewidujący zasad poprawnej eksploatacji. Sprawia, że do naszej firmy zgłaszają się dość systematycznie osoby które, ufając reputacji salonu, same kupiły pojazd i  zostały oszukane przez sprzedawców – dilera. Niestety siła prawna jaką dysponują dilerzy jest na tyle duża, iż tego typu sprawy sądowe mimo ewidentnych dowodów trwają po kilka lat.

 

Czy to oznacza, że auta używanego nie da się bezpiecznie kupić? Oczywiście, że tak nie jest ! Nie miejsce stanowi o transakcji, a sam samochód. Czasem plac z najgorszą reputacją może zaskoczyć fajnym autem. Najważniejsze jest by zachować „chłodne oko” i nie poddawać się emocjom. Codzienne powstają nowe metody oszustw. Dlatego jeśli nie czujesz się sam na siłach, by ocenić wybrane auto pozwól to zrobić ekspertom z Motoraporter.com. Inspektorzy firmy działają na terenie całego kraju, i przygotują dla ciebie raport techniczny każdego samochodu.

Kategorie

Inne artykuły

30 Dni
27 lipca 2023
Zapach w samochodzie
27 lutego 2023