Marzenia pod zastaw

20 maj 2020

Czas załamania  gospodarki światowej nie może pozostać bez negatywnego oddziaływania na funkcjonowanie naszego budżetu domowego lub firmowego. Czas w którym redukcja kosztów staje się codziennością, a głównym celem zamiast rozwoju - przetrwanie. Na rynku aut używanych pojawia się coraz więcej pseudo atrakcyjnych ofert. Podstęp w pozornej atrakcyjności powyższych ogłoszeń nie polega na tym na czym koncentruje się przeważnie większość kupujących czyli: oryginalność wskazań drogomierza, stan techniczny czy też nienaganna przeszłość nadwozia samochodu. Problem kryje się w  kwestiach formalnych, a mianowicie na obciążeniach finansowych. W dobie gdy wiele osób traci prace, firm tracą płynność finansową, a pojazd staje się niewygodnym obciążeniem, coraz częściej pojawia się on w ofertach sprzedażowych mimo nieuregulowanych formalności związanych z jego finansowaniem. Atrakcyjność cenowa ogłoszenia, może odwrócić uwagę kupującego od istoty problemu i finalnie kosztować go sporo nerwów, a także pieniędzy.

Sprawa jak Yeti

 

Oczywiście o takich sprawach wielu słyszało, a mało kto widział, jednakże proszę uwierzyć nie są to wcale odosobnione przypadki. Zawiłość zabezpieczeń bankowych oraz ich rodzai bardzo często uniemożliwia w sposób oczywisty weryfikacje czy pojazd jest obciążony zastawem bankowy. Wśród najczęściej stosowanych metod zabezpieczeń ruchomości w tym przypadku samochodu jest zastaw rejestrowy. Polega ona na umieszczeniu odpowiedniego wpisu w krajowym rejestrze zastawów i – co równie ważne – w samym dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Czego dotyczy owa adnotacja? Wpis ustanawia zastaw na samochodzie na rzecz wierzyciela, a więc w przypadku kredytu – na rzecz banku. Naturalnie informacja o powyższym zastawie winna widnieć w dowodzie rejestracyjnym, jednakże podczas naszych wieloletnich doświadczeń w weryfikacji pojazdów spotkaliśmy się z sytuacją, iż mimo że samochód był obciążony finansowaniem w dowodzie rej. nie było o tym wzmianki.  Rzecz ta dotyczy przeważnie kredytów branych kilka lat temu, gdy to banki już po udzieleniu finansowania  obarczały użytkownika koniecznością dokonania wpisu w wydziale komunikacyjnym. Niestety wielokrotnie tak się nie działo.  W wielu opracowaniach prawnych zwraca się uwagę, iż niezamieszczenie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu mechanicznego adnotacji o ustanowieniu zastawu rejestrowego nie ma znaczenia dla oceny skuteczności tego zastawu. Wykonanie tej czynności ma bowiem charakter jedynie informacyjny – ułatwia ona potencjalnemu nabywcy ustalenie stanu prawnego nabywanego pojazdu. Stwierdzenie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu mechanicznego braku adnotacji o ustanowieniu zastawu rejestrowego nie zwalnia ewentualnego nabywcy pojazdu mechanicznego od zapoznania się z treścią wpisów w rejestrze zastawów, jeżeli chce on pozostawać w dobrej wierze jako nabywca przedmiotu zastawu !!!

Kolejna forma zabezpieczenia bankowego to przewłaszczenie na zabezpieczenie wierzytelności. Forma ta przenosi całkowitą lub częściową własność danej rzeczy (samochodu) na wierzyciela (kredytodawcę).  Istnieje kilka wariantów tego rodzaju zabezpieczenia. Najbardziej korzystnym dla klientów jest przewłaszczenie warunkowe. Dzięki takiej formie, bank nie zostaje wpisany w  dokumenty, jeśli zgodnie z umową wpłacane są regularnie  raty. W przeciwnym wypadku nastąpi całkowite przewłaszczenie pojazdu przez bank. Takie rozwiązanie jest korzystne dla klientów, ponieważ użytkownik figuruje jako jedyny właściciel pojazdu.  Jest to jedna z najbezpieczniejszych form zabezpieczenia dla potencjalnego kupującego, ponieważ większość banków obecnie przyznających kredyty samochodowe z wykorzystaniem przewłaszczenia warunkowego jako zabezpieczenia w razie nie spłacania przez klienta kredytu przekształca go w kredyt gotówkowy. Przekształcenie takie zabezpiecza kolejnego właściciela przed nabyciem auta obciążonego finansowego. Instytucje finansowe jako inną formę zabezpieczenia kredytów samochodowych proponują przewłaszczenie na zabezpieczenie, w którym bank staje się współwłaścicielem pojazdu w 49%. Taka forma zabezpieczenia jest także bardzo czytelna dla kolejnego nabywcy pojazdu ponieważ, bank w ramach zabezpieczenia deponuje kartę pojazdu. Próba sprzedaży obciążonego pojazdu będzie dość trudna z powodu braku kompletu dokumentów oraz transparentnego wpisu o współwłaścicielu jakim jest bank. 

 

Na co zwrócić uwagę...

 

Niezależnie od formy zabezpieczenia kredytu samochodowego obowiązkowo, zawsze dodatkowym zabezpieczeniem jest cesja z polisy ubezpieczeniowej AC. Cesja polisy to przeniesienie praw wynikających z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku. Podczas weryfikacji dokumentów przed zakupem jeśli ani w dowodzie rejestracyjnym, ani w karcie pojazdu nie figuruje informacja o zastawie bankowym, warto jest wnikliwie przeczytać umowę polisy AC w aspekcie wyżej wspomnianej cesji. Na przestrzeni wielu lat doświadczeń zebranych na rynku aut używanych można zaobserwować różne próby oszustw: wykonywanie wtórników kart pojazdu, próba sprzedaży pojazdu przez odnotowaniem zastawu w dokumentach czy też dołączanie nieoryginalnych dokumentów potwierdzających spłacenie kredytu.  Niestety czas kryzysu na pewno  nasili próby takich wyłudzeń i jak pisaliśmy już wcześniej niestety jeśli nabędziemy obciążony pojazd  to niestety musimy liczyć się z konsekwencjami spłaty czyjegoś kredytu, ponieważ mimo iż w zawartej przez nas umowie kupna-sprzedaży widnieje zapis, iż pojazd jest wolny od obciążeń prawnych większość sądów określa takie przypadki jako niezachowanie odpowiedniej staranności przed zakupem. Wiec co jest właściwa starannością? Otóż weryfikacja zastawów sądowych – bankowych w odpowiednich płatnych bazach danych. Jak widać podczas oględzin pojazdu przed zakupem klasyczna weryfikacja stanu technicznego oraz historii serwisowej może nie wystarczyć. Trudno także  jednoznacznie określić grupę pojazdów  nie narażonych na ryzyko obciążeń finansowych, gdyż czasami pojazdy dostawcze lub specjalistyczne mimo swojego zaawansowanego wieku są także finansowane przez instytucje bankowe. Dlatego też, ogólnopolska siec ekspertów motoryzacyjnych Motoraporter.com w ramach świadczonych usług weryfikacji pojazdów przed zakupem, zapewnia  swoim klientom możliwość weryfikacji  zastawów sadowych wybranego auta w ramach przygotowywanego raportu technicznego.

Szanujesz swoje pieniądze, chcesz  zaoszczędzić sobie rozczarowań i nerwów. Sprawdź naszą ofertę: https://motoraporter.com/zamawiam-raport/premium

 

Dla osób które skorzystają z kodu „zastaw” przyznany zostanie 5% rabat

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+