Jak nie stracić na samochodzie?

11 październik 2016

Zakup samochodu to tylko połowa sukcesu. Zakładając, że nie zamierzacie nim jeździć do końca świata i jeszcze jeden dzień, warto zastanowić się nie tylko nad parametrami danego modelu, ale również nad tym, czy w przyszłości łatwo go będzie sprzedać i ile na nim stracicie. W tym momencie pojawia się mityczna wartość rezydualna pojazdu.


Najwięcej, bo około 30 proc. początkowej wartości traci samochód w pierwszym roku użytkowania. Kolejne lata to spadek o około 6 do 10 proc. Wpływ na to ma wiele czynników – między innymi pojemność i rodzaj zasilania silnika, poziom wyposażenia, rodzaj nadwozia i oczywiście opinia o producencie.

 

Co jeszcze wpływa na utratę wartości auta? Oczywiście liczba przejechanych kilometrów oraz polityka cenowa producenta. Oznacza to, że w przypadku długotrwałych upustów na dany model dodatkowo traci na wartości przy okazji również i nasz samochód.

 

Jednym słowem – im bardziej popularny samochód, tym mniej na nim stracicie i szybciej go odprzedacie. Przynajmniej tyle mówi teoria.

 

W najpopularniejszym segmencie C – zgodnie z analizą przeprowadzoną przez analityków rynku flotowego – najmniej powinniśmy stracić na VW Golfie, Oplu Astrze i Toyocie Auris. Dalej na liście pojawiła się Octavia, Seat Leon. Na dole stawki uplasowały się modele Forda, Kia, Hyundai i Citroen.

 

Zanim kupisz samochód sprawdź, jakich aut szukają Polacy

Zdaniem specjalistów, którzy zajmują się rynkiem samochodów używanych Polacy najczęściej szukają samochodów pochodzenia krajowego, które wyposażone są w system nawigacji, klimatyzacją i skórzaną tapicerkę. Dodatkowo większą wartość rezydualną będą miały większe modele z dodatkowymi systemami zwiększającymi bezpieczeństwo – takimi jak asystent pasa ruchu, czy system wczesnego reagowania wykrywający niebezpieczeństwo kolizji. W cenie są również czujniki parkowania, kamery cofania i oczywiście felgi aluminiowe.

 

Czas zatem odpowiedzieć sobie na pytanie – jakich samochodów szukają na rynku wtórnym Polacy? Odpowiedź jest prosta – niezmiennie niemieckich, ale w naszym kraju uznawane za niezawodne są również modele produkowane w „kraju kwitnącej wiśni”. Najczęściej poszukiwane są modele klasy kompaktowej, minimalnie rzadziej szukamy kombi, a ostatnio popularność święcą wszelakie SUV-y.

 

Do niedawana najczęściej poszukiwanym samochodem na rynku wtórnym był nieśmiertelny Volkswagen Golf. Król kompaktów został jednak zdetronizowany przez swojego większego brata – model Passat. Dalsze miejsca należą do modelów Opel Astra, Audi A6 oraz Skoda Octavii.

 

Najczęściej wybieranymi silnikami – z racji kosztów paliwa – są jednostki, które mają mniej niż dwa litry pojemności. Co ciekawe w tym roku Polacy zaczęli powoli odwracać się od silników diesla. Jeszcze kilka lat temu na rynku samochodów używanych królowały auta napędzane olejem napędowym, ale rosnące ceny tego paliwa i niekorzystny stosunek do benzyny i LPG spowodowały, że benzyniaki wróciły do łask.

 

Najpopularniejsze modele na rynku wtórnym to wg ekspertów Samar: Audi A4, VW Golf, VW Passat, Opel Astra, BMW 3, Renault Scenic, Audi A3, Ford Focus, Audi A6 i Opel Corsa.

 


Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Na wartość rezydualną wpływa również popularność danego modelu wśród złodziei. Warto przez zakupem zapoznać się z poniższą listą, a i bez niej lepiej maksymalnie zabezpieczyć nasz samochód przed kradzieżą.

 

W ubiegłym roku z polskich ulic, parkingów i garaży zniknęło dokładnie 13 408 samochodów. To o 716 mniej niż rok wcześniej i przeszło trzykrotnie mniej niż jeszcze 10 lat temu. W 2005 roku w Polsce skradziono aż 45 292 auta, podczas gdy w 2004 było to ponad 51 tys. kradzieży.

 

Największe zainteresowanie złodziei dotyczy niemal niezmiennie tych samych marek i modeli: liczbowo są to Volkswageny Golfy i Passaty, Audi A3 i A6, a od pewnego czasu także marki i modele japońskie: Honda Civic czy Mazda 6. Aż 80–90 proc. tych samochodów kradzionych jest na części. Co ciekawe osobliwym przypadkiem jest w tym zestawieniu Warszawa – w tym mieście złodzieje ignorują niemieckie auta, a na celownik wzięli Mazdy, Toyoty i Hondy.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+