“Benzyniaki” też mogą sprawiać problemy! Sprawdź, co może się w nich zepsuć

4 lipiec 2016

Producenci samochodów prześcigają się w tym, aby nowoczesne silniki benzynowe były coraz mniejsze, mocniejsze i bardziej “eko”. Ten specyficzny wyścig zbrojeń powoduje, że jednostki napędowe nie są już tak wytrzymałe jak kiedyś. Jakie usterki możemy spotkać w nowoczesnych “benzyniakach”?

 

Współczesne silniki benzynowe przeładowane są elektroniką a producenci dbają o to, aby z najmniejszych pojemności wydobyć jak najwięcej mocy. Oczywiście takie rozwiązania nie poprawiają żywotności. Jakiś czas temu sprawdziliśmy, co może się psuć w silnikach diesla - dzisiaj zajmiemy się silnikami benzynowymi.

 

Oczywiście “benzyniaki” nie są w stu procentach wolne od uszkodzeń mechanicznych. Koło dwumasowe również spotykane jest w tych silnikach. Na szczęście element ten nie jest narażony na tak duże przeciążenia, jak ma to miejsce w silnikach diesla - jego żywotność jest więc o wiele dłuższa, ale koszty związane z wymianą tego elementu są tak samo wysokie. Trzeba się więc przygotować na wydatek od 1500 do nawet 7 tysięcy złotych! Na szczęście w wielu przypadkach koło dwumasowe można zastąpić sztywnym kołem zamachowym. Cała operacja wraz z kosztem zakupu koła zamachowego pochodzącego z silnika benzynowego jest nawet kilkukrotnie tańsza w porównaniu z zakupem nowej „dwumasy”.

 

Kupując samochód nie można zapomnieć o wymianie rozrządu. Nawet jeżeli sprzedający zapewnia, że taki zabieg został wykonany. Uszkodzenia związane z pęknięciem tego elementu podczas pracy silnika mogą wygenerować tak wysokie koszty, że naprawa przestanie być opłacalna. Inaczej jest w przypadku, gdy silnik został wyposażony w łańcuch rozrządu. Teoretycznie element ten jest bezobsługowy. Niestety zdarza się, że może się on rozciągnąć. Wtedy usłyszeć można charakterystyczny metaliczny dźwięk. Koszty wymiany łańcucha rorządu to około 2,5 tys. zł. Warto pamiętać, że uszkodzony łańcuch rozrządu może się zerwać lub przeskoczyć o jeden ząbek - wtedy może czekać nas kosztowny remont silnika.

 

Turbosprężarka to element, który możemy znaleźć w większości nowoczesnych silników benzynowych. Jeżeli dodatkowo jest wyposażona w mechanizm zmiennej geometrii łopatek, to należy przygotować się na wydatek oscylujący na poziomie kilku tysięcy złotych! Uszkodzoną turbosprężarkę można rozpoznać po charakterystycznym dźwięku gwizdu, który pojawia się w zakresie jej pracy (od około 1800 obr/min), braku mocy, białym dymie wydobywającym się z rury.

 

Do popularniejszych uszkodzeń możemy również zaliczyć zapchanie się wtryskiwaczy. Koszt jednego to około 1000 - 1300 zł, a pompa będzie stanowiła wydatek na poziomie kilku tysięcy złotych. Również wypalenie uszczelki pod głowicą nie należy do najtańszych awarii. W silnikach starego typu naprawa będzie kosztowała kilkaset złotych, w przypadku nowoczesnych silników kwota zbliży się do nawet dwóch tysięcy złotych.

 

Sam silnik jest banalnie prostą konstrukcją, która w niewielkim tylko stopniu zmieniła się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Obecnie największe problemy sprawia osprzęt, a więc elektronika, czujniki i sterowniki.

 

Zawodne bywają również cewki zapłonowe. Ich uszkodzenie można rozpoznać dzięki nierównej pracy silnika, spadku jego mocy i problemom z uruchomieniem. Awaria może nastąpić przez niewłaściwie dopasowane świece zapłonowe lub wilgoć. Koszt wymiany nowej cewki to około kilkaset złotych za sztukę. Równie problematyczny może stać się sterownik silnika. Awaria najczęściej następuje na skutek wilgoci lub wadliwie zainstalowanej instalacji LPG i objawia się nierówna pracą silnika oraz problemami z rozruchem. Niestety nie każdy sterownik można naprawić. W części przypadków trzeba go wymienić, a ceny tego elementu zaczynają się od około 1500 zł. Usterka wariatora zmiennych faz rozrządu, który odpowiada za zmianę parametrów pracy rozrządu, również nie należy do najtańszych awarii. Ceny naprawy sięgają nawet tysiąca złotych, a objawy charakteryzują się głośną pracą silnika zaraz po rozruchu. 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+