Używane hybrydy - co należy wiedzieć?

3 czerwiec 2016

Trendy na rynku samochodów używanych pokazują jednoznacznie, że samochód musi być produkcji niemieckiej, a pod jego maską niezbędna jest obecność silnika diesla - tak mówi statystyka. Jeżeli znudził się wam klekot wysłużonego TDI to mamy dla was propozycję - napęd hybrydowy.

 

Samochody hybrydowe były do niedawna traktowane z lekkim przymrużeniem oka, żeby nie napisać z “pewną dozą nieśmiałości”. No bo kto widział, żeby tak utrudniać sobie życie - silnik spalinowy, silnik elektryczny i bagażnik wyładowany bateriami… Nic dziwnego, że właściciel, który próbował potem sprzedać taki samochód na rynku wtórnym nie miał łatwego zadania. Dzisiaj używane hybrydy o wiele łatwiej znajdują nowych właścicieli i nie są już tak egzotyczne. Co warto wiedzieć przez zakupem takiego używanego modelu?

 

Rynek wtórny - przewaga samochodów japońskich

 

Rynek samochodów używanych jest niejako odzwierciedleniem tego, co dzieje się w salonach sprzedaży nowych modeli. Nie dziwi więc, że w ogłoszeniach samochodów z drugiej ręki dominują modele japońskie - Toyota i Lexus.

 

W podsumowaniu za rok 2015 przygotowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar na podstawie ilości rejestracji samochodów hybrydowych w Polsce wyraźnie widać przewagę wyżej wymienionych, a co ciekawe odnotowano również  wzrost zainteresowania takim napędem o 40 proc.! W minionym roku zarejestrowano 3,8 tys. hybrydowych Toyot i ponad 1,4 tys. Lexusów. Mitsubishi znajdujące się na trzecim miejscu może pochwalić się wynikiem na poziomie 91 sztuk, a Infiniti na poziomie 44.

 

Kupujemy używaną hybrydę

 

Zasada działania napędu hybrydowego jest w gruncie rzeczy bardzo prosta, ale jego konstruktorzy musieli pokonać wiele trudności, aby był on wydajny i praktyczny. Stanowi on połączenie silnika spalinowego i elektrycznego, które mogą pracować jednocześnie (gdy potrzebna jest maksymalna moc) lub naprzemiennie, w zależności od potrzeb. Silnik elektryczny jest równocześnie prądnicą, która podczas hamowania, lub zasilana przez jednostkę spalinową ładuje akumulatory.

 

Kupujący nadal podchodzą do napędów hybrydowych z rezerwą. Wynika to przede wszystkim z obawy o zastosowaną technologię i jej wytrzymałość na zużycie podczas eksploatacji.

 

Specjaliści zgodnie twierdzą, że zakupu samochodu hybrydowego nie należy się aż tak bać. Dla przykładu, należący do Toyoty model Prius okazał się najbardziej niezawodnym samochodem w kategoriach aut 5 i 6- letnich oraz 6 i 7- letnich co dowodzi, że napęd ten jest godny zaufania, również na rynku samochodów używanych.

 

Do zakupu samochodu z napędem hybrydowym powinniśmy podejść dokładnie tak, jak w przypadku każdego innego pojazdu. Niezmiernie ważna jest historia auta, a podczas jazdy próbnej trzeba zwrócić baczną uwagę na działanie napędu hybrydowego. W przypadku zakupu używanej hybrydy lepiej sprawdzić samochód w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Pracujący tam specjaliści, którzy po pierwsze posiadają odpowiednie przeszkolenia, a po drugie mogą na miejscu sprawdzić w jakim stanie jest najważniejszy element całego układu, czyli baterie.

 

Warto wspomnieć, że większość oferowanych na rynku wtórnym samochodów z napędem hybrydowym posiada nadal fabryczną gwarancję producenta. Wśród czołowych marek zdarza się, że właśnie akumulatory są objęte najdłuższym okresem ochrony, który u tych najlepszych wynosi nawet 10 lat począwszy od daty pierwszej rejestracji. Podczas zakupu warto jednak sprawdzić, czy właściciel dokonał wszystkich niezbędnych formalności, aby taką gwarancję utrzymać. Najczęściej producent wymaga, aby stawiać się na bezpłatną kontrolę baterii raz w roku lub co 15 tys. km.

 

Komu opłaca się zakup samochodu hybrydowego?

 

Obecnie Europa stała się miejscem najszybszego wzrostu popularności samochodów z napędem hybrydowym. W pierwszym półroczu 2013 roku sprzedaż tych aut wzrosła o 45 proc. Według jednych napęd ten jest przyszłością motoryzacji, inni uważają, że to technologia przejściowa.

 

Dla użytkownika, podstawową zaletą samochodu z napędem w układzie hybrydowym jest mniejsze zużycie paliwa. Dodatkowo auto jest bardziej przyjazne środowisku, co w Europie Zachodniej i USA przynosi profity w postaci różnego rodzaju zniżek i ulg, których niestety w Polsce jeszcze nie wprowadzono.

 

Zanim dokonamy zakupu samochodu hybrydowego warto wcześniej zastanowić się czy będziemy potrafili wykorzystać go zgodnie z przeznaczeniem. Hybryda daje największe oszczędności tam, gdzie diesel jest najbardziej narażony na uszkodzenia, czyli w korku i na krótkich dystansach, wtedy gdy porusza się przy pomocy silnika elektrycznego.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+