Używany samochód z LPG? Warto, ale sprawdź go dokładnie!

6 maj 2016

Każdy szanujący się hejter zna przynajmniej trzy kawały o właścicielach samochodów z LPG. Niemniej jednak “gaz” jest najpopularniejszym paliwem alternatywnym w Polsce, co powoduje, że i my nie możemy przejść obok niego obojętnie. Szczególnie w kontekście rynku samochodów używanych.

Liczba samochodów zasilanych LPG rośnie z roku na rok. Według Polskiej Organizacji Gazu Płynnego po naszych drogach jeździ już 3 miliony takich pojazdów. Co więcej rocznie przybywa ich 100 tysięcy! Oznacza to, że nasz kraj jest jednym z największych rynków w Europie, a także i na świecie. 

 

Oczywiście to nie jest tak, że Polacy umiłowali sobie to paliwo ze względu na jego ekologiczny charakter… W tym przypadku - jak zresztą w wielu innych dziedzinach życia - chodzi o pieniądze. Im benzyna jest droższa, tym więcej montuje się instalacji LPG. 

 

Kupując samochód używany warto szczególną uwagę zwrócić na to, czy sprzedający zadbał, aby instalacja LPG była “na legalu”. Niestety zdarzają się kuriozalne sytuacje, kiedy to sprzedający “zapomina” nas poinformować, że w dokumentach nie ma śladu o montażu “gazu”, butla nie ma legalizacji, a cała instalacja została kupiona na rynku wtórnym i zamontowana pod osłoną nocy u sąsiada w szopie… 

 

Po pierwsze sprawdźmy więc czy zbiornik LPG posiada protokół badania oraz decyzji dopuszczenia do eksploatacji. Jeżeli sprzedający go nie posiada - warto się również zastanowić dlaczego go nie posiada - czeka nas uciążliwy i niezbyt szybki proces wydania duplikatu dokumentu przez Transportowy Dozór Techniczny. 

 

Warto przy tym pamiętać, że same zbiorniki mają ograniczoną ważność. Została ona określona na 10 lat od daty produkcji (nie montażu). Po tym okresie mamy dwa wyjścia - legalizacja takiego zbiornika, albo montaż nowego. 

 

Pierwsze rozwiązanie wiąże się ze zdemontowaniem tego elementu i dostarczeniem go jednego z podanych na stronie TDT przedsiębiorstw, gdzie zostanie on odpowiednio przebadany i po pozytywnej weryfikacji uzyska się homologację (zbiornik nie może być ostatecznie starszy niż 20 lat). Warunkiem dopuszczenie do legalizacji jest dobry stan zbiornika oraz czytelna tabliczka znamionowa, która zawiera: dane producenta, numer seryjny, numer homologacji, ciśnienie próby, stopień napełnienia i datę produkcji zbiornika. 

 

UWAGA: Jeżeli samochód posiada tak zwaną fabryczną instalację LPG i został sprowadzony z obszaru Unii Europejskiej to nie posiada dokumentów wystawionych przez TDT. Oznacza to, że musimy zamontować nowy zbiornik z homologacją TDT lub dokonać legalizacji zamontowanego w tym aucie. 

 

Dla wszystkich miłośników recyklingu mamy złą wiadomość. Wbrew pozorom nie jest to tanie rozwiązanie - koszt homologacji to około 250 zł. Trzeba do tego dodać koszty ewentualnego transportu oraz koszty demontażu i ponownego montażu… Ceny nowych butli to około 350 zł. Ostatecznie razem z montażem będzie czekał na nas rachunek o wysokości około 550 zł. Warto mieć to na uwadze podczas negocjacji ceny samochodu, gdy okaże się, że wybrany przez nas samochód ma zbiornik, w którym kończy się homologacja.

 

Wpisy w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu również nie mogą być przez nas zignorowane. Oba te dokumenty muszą potwierdzać, że w samochodzie została zamontowana instalacja LPG. Jeżeli z bliżej nieokreślonych powodów będzie ich brakowało to po zakupie samochodu spada na nas odpowiedzialność, żeby te wpisy uzupełnić lub… zdemontować instalację. 

 

Jeżeli jednak zdecydujemy się na uzupełnienie danych to należy odwiedzić Wydział Komunikacji w odpowiednim Starostwie Powiatowym, gdzie należy przedstawić fakturę za montaż z wyciągiem ze świadectwa homologacji sposobu montażu. Te dokumenty powinniśmy otrzymać od poprzedniego właściciela samochodu. Jeżeli ich nie ma oznacza to, że montaż instalacji LPG odbył się nielegalnie. 

 

Przed zakupem samochodu z instalacją LPG warto skorzystać z usług specjalistycznego zakładu, który na co dzień zajmuje się montażem “gazu” w samochodach i zlecić podłączenie do komputera oraz ogólną ocenę stanu technicznego. Zdarza się często, że pomimo porządku w papierach czekają na nas inne niespodzianki. Nieuczciwi sprzedawcy często montują LPG “na zachętę”. Korzystają wtedy z najtańszych komponentów, a montaż odbywa się “po kosztach” bez dbałości o poziom wykonywanych prac. 

 

Kupno samochodu używanego z instalacją LPG jest opłacalne - pod warunkiem, że przed dokonaniem transakcji dobrze zweryfikujemy stan prawny i techniczny danego auta. Nie można również pominąć odpowiedniego przygotowania samochodu do eksploatacji zaraz po zakupie. Wymiana filtrów, świec i przewodów zapłonowych to podstawa. Do tego dochodzi nieco droższy przegląd okresowy na stacji diagnostycznej. Fachowo zamontowana i odpowiednio serwisowana instalacja LPG powinna nam służyć bez większych problemów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że należy o nią odpowiednio dbać.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+