Co warto wiedzieć na temat płynu chłodniczego?

7 marzec 2016

Posiadając samochód trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Nie wystarczy wymieniać olej czy sprawdzać wysokość bieżnika w oponach. Dbanie o samochód to znacznie szerszy obszar, którym trzeba się zająć. Jedną z ważniejszych kwestii, o której wielu kierowców zapomina, jest płyn chłodniczy. Spełnia on bardzo ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu całego silnika, jednak mimo to poświęcamy mu zbyt mało uwagi. Dlaczego akurat ten płyn zasługuje na nasze zainteresowanie?

Jeśli zapytalibyśmy Was, jak wygląda dbanie o płyn chłodniczy w Waszym wykonaniu, co byście odpowiedzieli? Obawiamy się, że w większości wypadków usłyszelibyśmy tylko o sprawdzeniu poziomu płynu w zbiorniku oraz o zmierzeniu jego krzepliwości. Oczywiście, te kwestie są ważne, jednak wielu z nas zapomina, że ten płyn ma również inne właściwości! Jakie? Dobry płyn chłodniczy zawiera związki przeciwpienne i przeciwkorozyjne, które chronią cały układ przed zniszczeniem istotnych elementów. W trakcie jazdy, a tym samym pracy płynu, związki się zużywają i przestają chronić układ, dlatego często zwykłe jego dolanie nie rozwiązuje problemu.

 

Przystępując do wymiany płynu chłodniczego należy zaopatrzyć się w nowy, który będzie dobrze pełnił swoją rolę. Obecnie najczęściej mamy do czynienia z płynami na bazie glikolu etylenowego, który zapewnia dobrą temperaturę krzepnięcia. Zanim wlejecie płyn do zbiornika upewnijcie się czy macie już rozrobiony płyn czy koncentrat. W drugim przypadku konieczne jest jego rozcieńczenie z wodą destylowaną w odpowiednich proporcjach. W naszym klimacie nie ma potrzeby dążenia do stężenia wyższego niż 50%, ponieważ nasza temperatura nie schodzi do tak niskich temperatur jak -40*C. Natomiast warto utrzymać stężenie powyżej 30%, aby zapewnić sobie ochronę na miarę polskich warunków.

 

Sama wymiana płynu może być dosyć skomplikowana, bo nie polega tylko  na opróżnieniu zbiornika, ale także całego układu. Wiąże się to ze zlokalizowaniem specjalnego zaworu umożliwiającego spłynięcie płynu. Dlatego osoby, które nie znają za bardzo swojego samochodu powinny dać wykazać się specjalistom w tej kwestii.

 

Dlaczego warto pamiętać o wymianie płynu chłodniczego?

1.     Ochrona przed zamarznięciem

Jak pisaliśmy wcześnie, płyn z biegiem czasu traci swoje właściwości. Jego temperatura krzepnięcia wzrasta przez co może dojść do sytuacji, w której przy niskiej temperaturze płyn zacznie zamarzać. Zamarzająca ciecz zwiększa swoją objętość nawet o 9%, przez co może uszkodzić delikatne elementy układu chłodzącego.
2.     Ochrona przed przegrzaniem

Głównym zadaniem płynu chłodzącego jest ochrona silnika przed wysoką temperaturą. Jednak jeżeli jego właściwości będą osłabione, nie będzie on w stanie spełniać swojej roli, a tym samym doprowadzi do uszkodzenia silnika. Chodzi tutaj głównie o temperaturę wżenia płyn, która w prawidłowym przypadku wynosi około 190*C.

3.     Ochrona przed rdzą

Wszystkie elementy, które są narażone na ciągły kontakt z cieczą mogą zacząć rdzewieć, co przyczynia się do znacznego obniżenia trwałości. Płyn chłodzący zawiera w sobie specjalne środki mające na celu przeciwdziałanie takiej sytuacji, jednak z czasem te środki się zużywają. Jeżeli nie zadbamy o wymianę płynu, rdza powstająca w zbiorniku będzie

Chłodnica to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia samochodu, dlatego warto przyjrzeć się mu uważniej i poświęcić więcej czasu, aby zapewnić mu lepszą ochronę. Pamiętajcie, że to z jaką uwagą będziecie dbali o szczegóły, odwdzięczy Wam się na przyszłość.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+