Filtr powietrza – dlaczego jest taki ważny?

7 luty 2016

Silnik samochodu to skomplikowana maszyna, która wymaga dużo uwagi przez cały okres użytkowania. Chcąc cieszyć się autem jak najdłużej trzeba zadbać o to, aby każdy element był dobrze zabezpieczony. Jednym z takich „rycerzy” chroniących silnik jest filtr powietrza, w który wyposażone są wszystkie samochody z wyjątkiem tych z napędem elektrycznym.

Filtr powietrza w silniku stanowi barierę, która zabezpiecza wnętrze przed zanieczyszczeniami. Wszystkie zabrudzenia, takie jak pył i kurz, stanowią zagrożenie dla delikatnych elementów napędzających auto. Powietrze, które jest zaciągane przez silnik jest niezbędne do procesu spalania w cylindrach. Jednak, aby ten proces przebiegał prawidłowo konieczne jest zapewnienie maksymalnej czystości. Wszelkie drobne elementy przedostając się do wnętrza silnika wraz z powietrzem mogą uszkodzić cylindry i prowadzić do kosztownych napraw.

Niezależnie od tego czy wybierzemy filtr suchy czy mokry, trzeba pamiętać, aby sprawdzać ich stan pod względem poprawności pełnionej przez nie funkcji. Jeżeli gołym okiem da się zauważyć jakieś uszkodzenia lub filtr jest bardzo zabrudzony istnieje duże ryzyko, że powietrze przepływające przez ten element nie jest dokładnie oczyszczone. Filtr powietrza w silnikach Diesel zużywa się znacznie szybciej i powinien być wymieniany częściej z uwagi na zwiększoną produkcję spalin. Różnica w zużyciu filtrów między silnikiem Diesla a benzynowym wynika z częstotliwości pobierania powietrza. Wlot powietrza w silniku benzynowym jest kontrolowany przez specjalny zawór dławiący, który jest zsynchronizowany z silnikiem i pobiera powietrze w momencie przyspieszenia. Silniki Diesla pobierają powietrze w sposób ciągły, co powoduje, że na filtr cały czas działa sprężone powietrze.

Kiedy wymieniać filtr powietrza?

Specjaliści radzą, aby zmieniać filtr na nowy co około 2 lata lub 40 000 km, jednak nie należy kurczowo trzymać się tych wytycznych. Wpływ na stan filtra ma również styl naszej jazdy oraz warunki w jakich prowadzimy. Poruszając się w pustynnym klimacie, gdzie powietrze jest pełne piachu oczywistością jest, że filtr zużyje się znacznie szybciej. Dlatego trzeba indywidualnie ocenić stan tego elementu traktując wytyczne specjalistów jako maksymalny czas wymiany.

 

Jakie są zalety wymiany filtra na nowy?

Nowy filtr powietrza wpływa na wiele aspektów związanych z prowadzeniem samochodu. Pierwszą zauważalną różnicą, którą można dostrzec po wymianie tego elementu jest zwiększona wydajność. Samochód jest w stanie przejechać więcej na jednym baku paliwa niż wcześniej. Badanie wykazało, że różnica w spalaniu wynosi nawet 10%. Zapchany filtr wpływa również na ilość wydalanych spalin. Jeżeli silnik nie może pobrać wystarczającej ilości powietrza, które jest mu niezbędne do spalania paliwa prowadzi to do nieprawidłowości w mieszance paliwowo-powietrznej. Takim sposobem można bardzo łatwo uszkodzić świece zapłonowe, a nawet cały silnik. I nie zapominajmy o najważniejszym – taka prosta wymiana przedłuży życie silnika, chroniąc go przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczonym powietrzem.

 

Jako, że silnik to najważniejszy element każdego samochodu, trzeba dbać o każdy jego szczegół. Zwykł filtr powietrza wpływa na tak wiele wymiarów użytkowania auta, że warto poświęcić mu trochę więcej uwagi. Jeżeli nie jesteście pewni kiedy powinniście wymienić filtr, możecie zawsze upewnić się w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta, albo po prostu wyciągając go i sprawdzając jego stan.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.



Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+