Filtr oleju – czy zbyt rzadko wymieniając możesz uszkodzić silnik?

1 luty 2016

Codzienna jazda samochodem może sprawić, że nie zdajemy sobie sprawy z liczby przejechanych kilometrów, a tym bardziej o konieczności wymiany niektórych elementów samochodu, które niestety nie są wieczne. O ile opony, świece czy hamulce dają wyraźne znaki o swoim zużyciu, o tyle z filtrem oleju nie mamy tak dobrze. Ale co tak właściwie może się stać, jeśli o nim zapomnimy?
 

Przechodząc się po sklepie motoryzacyjnym można zauważyć, jak zróżnicowana jest półka z filtrami oleju silnikowego. Różnią się konstrukcją czy zastosowanymi materiałami jednak wszystkie mają jeden i ten sam cel – usunąć zanieczyszczenia z oleju. Samych płynów też mamy niezliczone ilości. Możemy je dobrać zależnie od pogody panującej na zewnątrz, rodzaju silnika, a nawet zainwestować w całoroczne, które mają chronić silnik w każdej sytuacji. Dokładnie, zadaniem oleju jest ochrona wszystkich elementów silnika przed bezpośrednim kontaktem. Jednak ten płyn także się zużywa, co znacznie osłabia jego właściwości smarujące i prowadzi do ścierania się newralgicznych elementów całego układu. Pompa oleju nie radzi sobie z przepuszczaniem zanieczyszczonego oleju przez filtr, przez co silnik ma coraz bardziej utrudnione zadanie i zaczyna się przegrzewać.

Zaleca się kontrolowanie stanu filtru oleju, gdyż po jego wyglądzie można ocenić ewentualne nieprawidłowości. Jeżeli:

1.     Filtr oleju wydaje się większy, bardziej rozciągnięty.

Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia pompy olejowej, które wyrzuca olej pod zbyt dużym ciśnieniem. Należy sprawdzić, czy zawór pompy nie został zamknięty lub w jakiś sposób ograniczony, aby usunąć usterkę. Jeżeli tego nie zrobimy, taka sytuacja może doprowadzić do odkształcenia filtra, a nawet jego rozerwania, co spowoduje, że zanieczyszczony olej będzie rozchodził się po całym silniku.

2.     Filtr oleju jest pokryty grubą warstwą brudu.

W trakcie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej wytwarzają się zanieczyszczenia, które trafiają do układu sparowania i tym samym powodują skażenie oleju. Spalanie prowadzi do wytworzenia m.in. węgla, kwasów, wody oraz innych substancji smołowych. Jeżeli silnik pracuje na zbyt niskich obrotach, dochodzi do nadmiernego użycia biegu jałowego lub istnieje problem ze zbyt nadmiernym spalaniem, do oleju przedostaje się za dużo zanieczyszczeń, które zapychają filtr oleju.

3.     Filtr jest pokryty metalowymi elementami.

W takiej sytuacji powinna nam się zapalić czerwona lampka, ponieważ do sprawnego układu smarowania nie mają prawa przedostawać się żadne takie elementy. Należy przeprowadzić analizę oleju oraz zdemontować i skontrolować silnik pod kątem ewentualnych uszkodzeń i nieprawidłowości.

Jak często wymieniać filtr oleju samochodowego?

Przejeżdżając samochodem 5 tysięcy kilometrów nasz olej został przefiltrowany nawet 12 tysięcy razy. Każdy z tych razów pozostawił na filtrze jakieś zabrudzenia, które stopniowo powodują coraz większe trudności z przepuszczaniem czystego oleju. Takie wnioski powodują, że specjaliści radzą wymieniać filtr równocześnie z każdorazową wymianą oleju silnikowego. Nie jest to żaden wymysł, zważywszy na to jeśli pomyślimy o tym, ile brudu zbiera się na filtrze. Jeżeli wymienimy tylko olej, to zanieczyszczenia, które zostały na filtrze zabrudzą świeży olej i skrócą jego żywotność.

Jeszcze do niedawna uważano, że olej powinno się wymieniać co około 5000km. Sytuacja nieco uległa zmianie. Dostępne obecnie oleje są bardziej wydajne, a samochody są wyposażone w szczelniejsze układy smarowania. Dlatego należy wyczytać w instrukcji producenta samochodu jaki okres wymiany oleju silnikowego jest przez niego zalecany. Jednak należy pamiętać, że to nie zwalnia nikogo z obowiązku regularnego sprawdzania stanu oleju, ponieważ tylko w ten sposób można mieć pewność, że silnik ma zapewnioną najlepszą możliwą ochronę.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.



Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+