Kiedy warto pomyśleć o „nowym” samochodzie

14 marzec 2015

Najczęściej jest tak, że Polak idzie do lekarza, kiedy już wie, że na chorobę nie ma rady Metoda lepiej zapobiegać niż leczyć raczej nie działa. W motoryzacji jest podobnie – dopóki dopóty nic nie świeci na czerwono, jesteśmy spokojni. Problem pojawia się, kiedy charakterystyczne kontrolki dają o sobie znać.

Dziś piszemy o kontrolkach, których zaświecenie może sygnalizować, że najwyższy czas rozglądać się na nowym autem. Bezpieczeństwo, komfort jazdy, gwarancja spokoju to tylko kilka argumentów przemawiających za tym, żeby pozbyć się „złośliwych” kontrolek. O jakich niebezpiecznych sygnalizacjach mowa?

Kontrolka ciśnienia oleju

Na szczęście wszystkie samochody posiadają sygnalizator, umieszczony w widocznym miejscu panelu wskaźników, ostrzegający o niskim ciśnieniu oleju w układzie smarowania. Zazwyczaj ma on postać kontrolki, która zapala się, gdy ciśnienie jest za niskie. Kontrolka włącza się, jeżeli ciśnienie oleju spadnie poniżej 35 kPa. Jest to ogólnie przyjęte ciśnienie minimalne oleju w pracującym silniku. Uwzględnia ono wymagania i charakterystykę pracy silników spalinowych. Uruchamiając silnik, kontrolka ciśnienia oleju świeci się, przekręcając jeszcze raz stacyjkę następuje gwałtowny wzrost ciśnienia oleju, który odkształca membranę czujnika. Ona z kolei, po osiągnięciu założonego ciśnienia, otwiera obwód elektryczny i lampka sygnalizatora gaśnie. Jeśli jest przeciwnie, to może to być początek dużych problemów. Możliwe przyczyny to chociażby niesprawny czujnik ciśnienia oleju, przewód pomiędzy sygnalizatorem i czujnikiem może być uszkodzony, wlot oleju do pompy z miski olejowej może być zapchany, zawór przelewowy regulujący ciśnienie oleju w układzie zablokował się w pozycji otwartej, zużyły się panewki na wale korbowym. To ostatnie wiąże się najczęściej z poważną naprawą silnika. Zużycie panewek ma miejsce w sytuacjach, kiedy chociażby zaniedbywaliśmy  regularnej wymiany oleju. Regularna wymiana oleju silnikowego oraz filtra, a także stosowanie dobrej jakości oleju oraz prawidłowa eksploatacja samochodu przyczynią się do wydłużenia żywotności łożysk wału korbowego.

Wiele osób uważa, że jak zobaczy zapaloną "kontrolkę oleju" to w silniku brakuje oleju. Nic bardziej mylnego - to kontrolka ciśnienia oleju, a nie jego ilości. Niskie ciśnienie faktycznie może wiązać się ze zbyt małą ilością tego płynu, ale także z jego zbyt dużą gęstością podczas mrozu, zapchanymi kanałami w silniku, albo problemami z pompą oleju. Kiedy zobaczymy kontrolkę ciśnienia oleju może być już za późno na reakcję, a koszty ewentualnych usterek są dość wysokie.

Check engine, czyli witajcie problemy

Niestety zdarzają się takie sytuacje, że na desce rozdzielczej pojawia się charakterystyczna, żółta kontrolka w kształcie silnika. Jeśli posiadasz samochód wyprodukowany po 2001 roku, możesz być pewnym, że Twoje auto jest wyposażone w wykrywanie tego typu usterek. Tego typu kontrolka może oznaczać awarię sondy lambda (usterka powoduje niewłaściwy skład spalin, gorsze osiągi, wyższe zużycie paliwa),  usterkę katalizatora lub filtra DPF (spaliny nie są dostatecznie oczyszczane ze szkodliwych substancji), usterkę układu wtryskowego (do cylindrów trafiają niewłaściwe dawki paliwa, co zakłóca pracę silnika), zablokowanie zaworu recyrkulacji spalin (ogranicza skuteczność układu oczyszczania spalin) lub niesprawność układu zapłonowego (usterka wpływa na osiągi, niespalone paliwo może zniszczyć katalizator).

Check engine oznacza w języku angielskim sprawdź silnik. W praktyce oznacza to, że silnik najprawdopodobniej przeszedł w tryb awaryjny. Jego moc została ograniczona, a może wzrosnąć za to spalanie. Zapłon i wtrysk nie działają precyzyjnie, ponieważ komputer sterujący pracą motoru przyjmuje wartości uśrednione. Ma to chronić jednostkę napędową i jej osprzęt przed poważniejszymi uszkodzeniami. Przejście w tryb awaryjny może być spowodowane również nieprawidłowym funkcjonowaniem czujników położenia przepustnicy, ciśnienia w kolektorze ssącym, położenia wału korbowego i wałków rozrządu. Warto być czujnym, ale na szczęście czasem kończy się tylko na strachu, bo problem nie jest natury mechanicznej. Zdarza się, że kontrolka zapala się w trakcie mrozów lub po wyjeździe z myjni. Inną przyczyną może być zła jakość zatankowanego paliwa. Pamiętajmy jednak aby nie lekceważyć sygnalizowanych usterek ponieważ może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia jednostki napędowej!

Błędy krytyczne w aucie – złącze OBD

Przy zakupie samochodu używanego warto podłączyć komputer diagnostyczny który odczyta nam błędy dzięki uniwersalnemu złączu diagnostycznemu OBDII (On-Board Diagnostics). System OBDII obowiązkowo posiadają auta: sprzedawane po 1 stycznie 1996 w USA,     sprzedawane po 1 stycznia 2001 w Unii Europejskiej, sprzedawane po 1 stycznia 2002 w Polsce oraz auta z silnikiem diesla sprzedawane po 1 stycznia 2003. Pojazdy sprzedawane przed tymi rocznikami mogły również posiadać złącze jednak nie było to obowiązkowe. Nowoczesne samochodu posiadają dość rozbudowane systemy monitorujące prawidłową pracę osprzętu silnika dlatego tak ważne jest dotrzymywanie okresowych serwisów, które mogą wykryć problemy we wczesnym stadium co później pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów mechanicznych.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+