Kredyt i ubezpieczenie samochodu używanego

17 listopad 2014

Polak zmienia samochód średnio co 42 miesiące. 3.5 roku to dużo i mało. Ktoś powie, że rzadziej niż auto zmienia konto w banku albo telewizor. Ktoś inny powie, że 3.5 roku to szmat czasu biorąc pod uwagę eksploatację auta i zamiłowanie do motoryzacji.

Niemniej jednak fakty są takie, że Polacy lubią zmieniać dość często auta, a częściej pojazdy Polaków nie zajmują tylko miejsc parkingowych lub garaży a są w użytku – czy to w drodze do pracy, szkoły, na uczelnię, czy w czasie codziennych podróży. Wszystko to kosztuje – paliwo, ubezpieczenie, przeglądy, naprawy serwisu i przede wszystkim zakup. Bo nie każdy z nas kupuje auto za gotówkę. Coraz częściej Polacy wybierają opcję skredytowania wymarzonego samochodu i płatność ratami.


Auto na kredyt


Coraz więcej osób zastanawia się, czy nie warto wziąć kredytu na auto. Dotyczy to również firm. Część floty firmowej to standardowe samochody osobowe, niektóre z nich to auta z tzw. kratką. Najczęściej jednak posiadanie tzw. środków trwałych w firmie (auto, komputery, urządzenia wielofunkcyjne) w przypadku pojazdów mechanicznych ogranicza się do auta dostawczego, czyli samochodu, który przeznaczony jest do przewozu niezbyt dużych ładunków. Do kierowania tego typu pojazdu wystarczy posiadanie prawa jazdy w kat. B. Niezależnie czy kupujesz auto używane na firmę, czy prywatnie warto wiedzieć o wielu kwestiach.

 

Tak, jak w przypadku zakupu auta i płatności gotówką, tak w tej sytuacji konieczne jest badanie samochodu poprzez skorzystanie z usług doradcy samochodowego. Takie sprawdzenie pojazdu przez zakupem, diagnostyka samochodu, a nawet sprawdzenie przebiegu auta dadzą nam pewność, że kupujemy produkt, o którym wiemy dość sporo. Wiedza ta jest cenna – jak wynika z raportów Motoraportera sprzedawcy w postaci handlarzy coraz częściej nadużywają zdrowych zasad transakcji i sprzedają swoje pojazdy w innym stanie technicznym niż w treści ogłoszenia.

 

Jeśli chcesz kupić auto, a nie masz gotówki rozwiązaniem jest kredyt samochodowy. Praktycznie każdy z banków posiada w swojej ofercie tego typu usługi. Zanim zdecydujesz się na konkretną opcję zrób solidny research – oferty banków mogą się różnić. Przed wyborem firmy warto też skorzystać z tzw. kalkulatora finansowego. Warto również zapoznać się z rankingami prezentującymi najlepsze oferty na kredyt na samochód używany.  Uwaga – coraz rzadziej banki godzą się finansować 100% inwestycji, dlatego musisz dysponować wkładem własnym. Przelicz też wymogi ubezpieczeniowe – przekalkuluj wszystkie ubezpieczenia, których bank będzie wymagał. Może się okazać, że opłacalny kredyt jest w rzeczywistości wydmuszką, a koszty rozkładają się po prostu gdzie indziej. Zastanawiasz się, co z zabezpieczeniem kredytu? Najczęściej jest nim właśnie Twój pojazd. Dzięki temu bank staje się współwłaścicielem pojazdu, do momentu pełnej spłaty kredytu. Jedna z ważniejszych kwestii przy zaciąganiu kredytu na samochód używany to jego oprocentowanie. Zwracaj uwagę na RRSO – to rzeczywiste oprocentowanie naszego kredytu. Im niższe, tym lepiej. Prowizja od udzielenia nam kredytu również powinna być jak najniższa – często możemy trafić na promocję, gdzie prowizja wynosić będzie 0%.  Najczęściej jednak stosowana jest prowizja w wysokości na poziomie do 5%.

 

Ubezpieczenie samochodu używanego

 

Inna, stała opłata (najczęściej raz na 12 miesięcy lub raz na 6 miesięcy) to opłata za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Sprzedawcy często w ogłoszeniu piszą do kiedy ważne jest OC, a im termin dłuższy, tym cena auta większa. W Polsce cena za OC nie należy do najniższych, a niestety ubezpieczenie trzeba płacić od każdego zarejestrowanego pojazdu niezależnie, czy podróżujemy nim codziennie, czy stoi w garażu bez kół. Eksperci Motoraportera doskonale wiedzą, jak ważne są inspekcje samochodów, wiedza, jaka jest historia samochodu, a nawet komputerowa diagnostyka samochodu. OC do najniższych nie należy, więc często głos rozsądku w postaci doradcy samochodowego podpowiada, że nie ma sensu przepłacać za interesujący nas pojazd, a później koszty ubezpieczenia.

 

Opłaty za OC są zróżnicowane, a często różnica wynosi nawet kilkaset złotych. Różne są również opinie na temat firm ubezpieczających pojazd. Warto prześledzić te głosy. Dużo kierowców korzysta też z tzw. zniżek. Robią to najczęściej młode osoby biorąc za współwłaściciela pojazdu osobę posiadającą zniżkę za bezszkodową jazdę i płacąc przez to niższe OC. Uwaga – kara, jaką musi zapłacić kierowca jadący pojazdem bez ważnej polisy OC jest stała i wyznaczona urzędowo.  Nie da się jej obniżyć, wynegocjować, zmniejszyć, uzależnić od dochodów itp. Od 2014 jest to kwota 3360 złotych. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia AC – nie jest ono obowiązkowe.

 

Zanim wydasz pieniądze

 

Zanim wydasz kilkadziesiąt tysięcy złotych dokładnie sprawdź swój pojazd. Doradca samochodowy może okazać się dużym wsparciem przy ewentualnym zakupie.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.



Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+