Auto z instalacją gazową. Kiedy się opłaca, a kiedy nie.

18 czerwiec 2014

O Polsce można powiedzieć, że jesteśmy gazowym imperium. Nie, niestety nie w wydobyciu gazu, a w ilości aut z zamontowaną instalacją LPG. Ilość takich aut spośród wszystkich państw na starym kontynencie jest największa właśnie w naszym kraju.
 

W ujęciu globalnym wyprzedzają nas nieznacznie tylko Turcy. Średnio jedno na dziewięć aut, które widzisz na parkingu ma instalację gazową. Czy to się opłaca? Każdy rzeczoznawca motoryzacyjny powie, że tak, ale pod pewnymi warunkami. Konieczne też jest sprawdzenie auta przed zakupem, jeśli kupujemy od kogoś auto z już zamontowaną instalacją LPG. Oględziny samochodu są podstawowym obowiązkiem łącznie z jazdą próbną „na gazie”.


Korzyści finansowe – oczywiście!   

Załóżmy, że Nowak z Katowic jeździ Oplem Vectrą B o pojemności silnika 2.0. Jego auto ma 136 KM. Nowak mieszka w Gliwicach i codziennie dojeżdża do pracy do Katowic. W dwie strony to 60 km dziennie. Miesięcznie około 1320 km. Załóżmy, że silnik Nowaka pali 10 litrów PB95 na 100 km. Koszt benzyny PB95 to około 5.50zł/1 litr. Miesięcznie z pensji Nowaka na dojazd o pracy ubywa prawie 730zł. Dane te są przybliżone – każde auto ma inne spalanie, ale powyższa sytuacja jest prawdopodobna i całkiem realna.

Gaz kosztuje około 2.50zł/1 litr. Vectra Nowaka spali gazu około 11.7 litra/ 100 km. Nowak mając LPG w aucie miesięcznie zapłaci za dojazd do pracy 385zł. Pamiętajmy, że mając instalację sekwencyjną auto pobiera benzynę – około 0,5l./ 100km. Oznacza to dodatkowe 36zł miesięcznie. Całościowo Nowak na paliwa wydaje miesięcznie około 421zł, a nie 730zł. Zaoszczędza, co miesiąc 309zł. Trzeba jednak pamiętać, że gaz LPG, w odróżnieniu od paliw naftowych, ma to do siebie, że jest niecertyfikowany. Na każdej stacji może mieć inną jakość, inną wydajność energetyczną, inną liczbę oktanową w mieszance. Nawet temperatura otoczenia może sprawić, że np. w upał auto z gazem spali 30 % więcej niż normalnie.


Cena największą zaletą

Koszt wykonania instalacji gazowej wynosi około 2.400 – 3.000zł. Mówimy o montażu w profesjonalnych warsztatach i instalacji sekwencyjnej. Różnica w cenie ma związek na przykład z zastosowanymi wtryskami lub wyborem wtrysku gazu tuż obok wlewu paliwa. Nowak swoją instalację wykonał za 2.700zł. Koszt instalacji gazowej zwróci mu się po 9 miesiącach. Pamiętajmy jednak, że Nowak dodatkowo musi dokonać badania technicznego w SKP dla swojej instalacji, biorąc pod uwagę, że miesięcznie przejeżdża ok 1350km, to średnio raz w miesiącu w pierwszej fazie działania instalacji będzie musiał jeździć na jej regulacje. Wszystko to jest płatne. Po ok 3 miesiącach wymieni też świece zapłonowe.

- Instalacja gazowa nie musi być modna. Ma być tania – usłyszeliśmy kiedyś przypadkiem. I cena jazdy na gazie jest największym plusem i najpotężniejszym argumentem za montażem instalacji LPG.
Teoretycznie na gazie możemy więcej przejechać – zasięg auta rośnie, bo w razie braku gazu w butli, pojazd sam przełącza się na jazdę na paliwie, dzięki czemu bez przestojów i niepotrzebnych nerwów możemy kontynuować podróż.


Nie brakuje wad

Auto z gazem to też dodatkowe wydatki, a często nawet przykre niespodzianki. Niestety kierowcy aut z instalacją gazową mogą pomarzyć o tym, aby wjechać na parking podziemny galerii handlowej, czy osiedla mieszkalnego. Bierze się to stąd, że gaz propan-butan jest cięższy od powietrza, a więc „wydostany” ze zbiornika może zalegać w punktach podłoża. Aby zweryfikować szczelność butli, czy też poziom wykonania instalacji gazowej istotne jest doradztwo przy zakupie auta. Inspekcje samochodów pomogą nam zweryfikować opinię sprzedawcy, a sprawdzenie stanu technicznego samochodów, czy diagnostyka auta tylko nas w tym przekonają i utwierdzą.

Auto na gaz to też serwisowanie – do tego podwójne! Raz na około 10.000 – 15.000km powinniśmy wykonać przegląd instalacji w warsztacie, w którym wykonywaliśmy montaż, a sam przegląd powinien wiązać się z wymianą filtra. Koszt takiego przeglądu to około 100zł. Do tego dochodzi obowiązkowy przegląd samochodu na stacji diagnostycznej – dla aut „z wbitym w dowód gazem” wynosi on obecnie 161zł. Minusem posiadania instalacji gazowej jest też mniejsza pojemność bagażnika. Najczęściej butla z gazem trafia w miejsce koła zapasowego, a koło z kolei zajmuje nam część bagażnika. Oczywiście teoretycznie można jeździć bez koła zapasowego, ale tego rozwiązania nie polecamy. Auto na gaz ma też ciut słabszą moc. Mniejsza ilość miejsca w bagażniku to jedno. Dwa to fakt, że zwiększa się obciążenie – to tak jakby w aucie zawsze podróżowała dodatkowa osoba. Większe obciążenie wpływa na jakość zawieszenia, na jego zużywanie się, również na szybsze zużycie elementów układu hamulcowego. Zmniejsza także komfort jazdy i zdecydowanie obniża parametry związane z mocą samochodu, i tak już słabsze z powodu gazu.

Gaz jest paliwem suchym, nie ma, tak jak paliwa naftowe lub ryfikantów, więc silnik nie jest odpowiednio smarowany. Gaz spala się w wyższej niż przewidziana dla silnika temperatura spalania gazów w cylindrze – wpływa, więc na jego znacznie szybsze zużycie i zniszczenie. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele liczących się marek mówi wprost – do naszych modeli gazu montować nie wolno! Z drugiej jednak strony Opel, czy Hyundai produkują auta z fabrycznie zamontowaną instalacją gazową. Przykładem może być na przykład Opel Adam.


Nie obawiajmy się tego, że jeżdżąc na gazie nagle wychodzi nam, że auto pali więcej litrów gazu niż benzyny. To jak najbardziej zdrowy i prawidłowy objaw – jeśli spalanie jest większe o około 15-20% to znak, że instalacja jest wykonana prawidłowo.

Auto z gazem traci też na swojej cenie – a to dlatego, że automatycznie pojawiają się pytania, kto montował instalację, na jakich podzespołach itp.


W pełni bezpieczny

Pamiętajmy – jeśli wykonamy instalację gazową w dobrym, polecanym warsztacie, jeśli będziemy regularnie jeździć na przegląd i wymieniać filtr, a do tego szybko reagować na ewentualne usterki to nie powinniśmy obawiać się w żadnym wypadku montażu instalacji gazowej. Oczywiście ma ona sens tylko wtedy, jeśli jeździmy więcej i wiemy, że przez czas przewidziany na zwrot inwestycji auto wciąż będzie w naszym posiadaniu i użytkowaniu. Decydujmy się też na instalację gazową sekwencyjną – czyli taką, gdzie auto odpala na benzynie i samoczynnie (najczęściej po rozgrzaniu silnika do temperatury około 20°C) przełącza się na LPG. Przeczytaj też, jakie inne wydatki mogą spotkać kierowców, zwłaszcza młodych.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+