Klimatyzacja, a nasze zdrowie

3 czerwiec 2014

Podejmując decyzję o zakupie auta, coraz częściej kierujemy się określonymi wymaganiami. To już nie tylko polowanie na okazję cenową, ale kluczowa lista dodatkowego wyposażenia stanowiąca nasz punkt obowiązkowy.

Zazwyczaj, poza upolowaną marką lub konkretnym modelem, mamy na oku określony kolor, chcemy auto z ABS, elektrycznymi szybami i lusterkami, często jest to również czujnik parkowania, sensor deszczu, czy konkretny silnik – na przykład diesel lub benzyna. Wiesz, co zostało pominięte? Tak – klimatyzacja, czyli punkt obowiązkowy dla milionów kupujących kierowców będący symbolem komfortowej podróży i objawiający się między innymi brakiem konieczności otwierania wszystkich szyb, gdy temperatura przekracza chociażby 20°C.

Uważaj koniecznie.

Z klimatyzacją trzeba jednak uważać. Niejednokrotnie słyszy się, że albo jest „źle nabita”, ale „nie jest przeczyszczona”, a teksty handlarza, że „klima chłodzi aż miło” okazują się tymczasowo nieaktualne, a wiążą się z dodatkową zapłatą po zakupie w postaci nabicia i przeglądu bądź w ekstremalnych sytuacjach wymiany elementów które mogą być bardzo kosztowne. Jeśli umiejętnie sprawdzisz klimatyzację przy zakupie auta używanego, to masz pewność, że nie kupujesz „kota w worku” tylko decydujesz się na zakup auta wartego swojej ceny.


Zresztą, że coś jest na rzeczy dobitnie potwierdzaja ostatni Raport Motoraportera. W raporcie „Rynek samochodów używanych – I kwartał” czytamy, że niesprawna klimatyzacja występuje w 30% aut z „drugiej ręki” obok takich informacji jak podejrzenie o cofnięciu licznika, niesprawnym układzie wydechowym, ogumieniu nadającym się do wymiany, czy wadach reflektorów. Równie w 30% przypadków pierwszą inwestycją po zakupie używanego samochodu według Raportu Motoraportera powinno być odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji. Oględziny samochodu przy zakupie często to potwierdzają, dlatego tak ważne jest doradztwo przy zakupie auta.

Klimatyzacja ma wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów. Ta niesprawna szczególnie może zaszkodzić zdrowiu podróżujących. Co więcej – sprawna klimatyzacja wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Popularyzacja klimatyzacji w samochodzie dość wyraźnie ma związek ze zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach. Schłodzone powietrze minimalizuje ryzyko zaśnięcia za kierownicą oraz zmniejsza prawdopodobieństwo udaru lub odwodnienia „za kółkiem”. O tym, jak ważna jest prawidłowo działająca i odgrzybiona klimatyzacja mogą świadczyć chociażby konsekwencje nieregularnego serwisowania jej.

Ostrożnie z „klimą”.

Klimatyzacja może przyczynić się do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego należy o nią dbać poprzez regularne czyszczenie i konserwowanie. Po czym więc rozpoznać, że coś jest nie tak? Czerwona lampka w głowie powinna nam się zapalić, jeśli poczujemy nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z wywietrzników. W przeciwnym razie narażamy siebie i naszych bliskich na ryzyko rozwoju bakterii, i drobnoustrojów oraz przede wszystkim na Legionellozę. Najczęstsze objawy choroby to gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, senność, bóle głowy, bóle mięśniowe, biegunka, nudności, wymioty, otępienie oraz bezsenność.

Sprawdź „klimę” przed zakupem.

Jeśli kupujemy używane auto, koniecznym staje się sprawdzenie stanu klimatyzacji, aby odpowiednio negocjować cenę, jeśli ta wymaga przeglądu lub zrezygnować z zakupu nie dając się oszukać na zakup czegoś, co jest niezgodne z opisem. Oczywiście najlepiej na oględziny samochodu wysłać rzeczoznawcę samochodowego, który oceni stan naszej klimatyzacji. To zresztą nie wszystko – taki doradca samochodowy sprawdzi elektrykę, lakier, faktyczny przebieg, numer VIN i wiele innych rzeczy. Siłą rzeczy możesz spróbować również na własną rękę, aczkolwiek doradztwo przy zakupie auta ze strony rzeczoznawcy motoryzacyjnego jest nie do przecenienia.

Sprawdzenie rozpocznij od kontroli czynnika chłodzącego klimatyzację o nazwie R134 (Tetrafluoroetan) w warsztacie posiadajacym odpowiednie urządzenia serwisowe. Sprawny układ klimatyzacji powinien być szczelny, a poziom czynnika wraz z olejem powinien być na odpowiednim poziomie. Ubytek czynnika chłodniczego ma związek z nieszczelnością, a to z kolei sprawia, że do układu dostaje się wilgoć. Reaguj też na nieprzyjemne zapachy – włącz silnik,  uruchom klimatyzację na najniższą temperaturę tak aby układ działał w pełnym zakresie  i staraj się zaobserwować, czy ulatnia się nieprzyjemny zapach, który świadczy o rozwoju drobnoustrojów. Jeśli Twoje domysły się potwierdzają, koniecznie udaj się na odgrzybiania i nabicie klimatyzacji. Usługę tę wykonuje większość warsztatów samochodowych, a cena oscyluje w okolicy 250-400 zł.

Warto zwrócić uwagę, że filtr kabinowy "zapycha" się szybko, gdy auto jeździ w zapylonym otoczeniu np. po drogach wiejskich, leśnych czy szutrowych. W takich warunkach filtr zapycha się najszybciej. Wybierając filtr warto zastanowić się nad droższym filtrem węglowym, który zawierają w swojej budowie elementy z węglem aktywnym.  Aktywny węgiel w filtrze ma zdolność pochłaniania różnych substancji. W praktyce oznacza to, że przez taki filtr nie dostają się do kabiny, nie tylko elementy stałe (pyłki, kurz), ale i część uciążliwych gazów. Węgiel łączy się z metalami ciężkimi, pochłania opary benzyny i niektóre tlenki. Wymyślono go po to, żeby do kabiny nie przedostawały się groźne spaliny i nieprzyjemne zapachy.

Używanie klimatyzacji w zimie to nie tylko szybkie i komfortowe odparowanie szyb, to również kwestia komfortu i bezpieczeństwa podróży. Dla samego układu klimatyzacji ważne jest to, by po prostu pracowała cały rok - nie ma nic gorszego dla układów mechanicznych, gdy przez pół roku nie są w ogóle uruchamiane i nagle na wiosnę wracają do użycia. Klimatyzacja, w szczególności jej sprężarka, by działać poprawnie, musi być włączana regularnie, cały rok.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.