Czy warto serwisować samochód w ASO?

10 czerwiec 2014

Nie wiadomo dokładnie ilu kierowców serwisuje swoje auta lub oddaje do naprawy w ASO, ale odsetek ten jest niewielki. Najczęściej, gdy pojawia się jakiś problem z pojazdem, auto trafia na warsztat do zaufanego mechanika. A czemu nie do ASO – można zapytać? Dziś o tym, czy warto serwisować samochodów w ASO i ewentualnie, jaki ma to wpływ na cenę auta przy jego sprzedaży.

Wiele można mówić na temat przepisów narzucanych przez Unię Europejską, ale jeden z nich zwyczajnie kierowcom się opłaca i jednocześnie nie jest na rękę firmom motoryzacyjnym. Chodzi o przepis (Dyrektywa GVO)  z 2002 roku, który dopuszcza możliwość serwisowania naszych pojazdów poza autoryzowanymi punktami (to było dopuszczalne już wcześniej), ale z zaznaczeniem, że taka naprawa lub serwis nie musi wiązać się z utratą gwarancji. W praktyce oznacza to, że kierowca samochodu może sam wybrać, gdzie chce serwisować swoje auto i jeśli wybierze warsztat niezależny, autoryzowany salon ASO nie może odmówić uznania gwarancji, jeśli wcześniej tam serwisował pojazd.

 
Czy warto więc serwisować pojazd w ASO?

Znane przysłowie mówi, że każdy kij ma dwa końce i jeśli odwołać metaforę do serwisowania lub napraw pojazdów to również stwierdzenie takie jest aktualne – potwierdziłby to każdy doradca samochodowy. Problem tkwi w tym, że wielu kierowców nie wie o powyższym rozporządzeniu Unii Europejskiej i dlatego auta oddaje do ASO (w obawie przed utratą gwarancji). Serwisy ASO celowo i z wiadomych względów nie informują klienta, że Ci mają alternatywę w postaci warsztatu niezależnego. Koło się zamyka – klient płaci o wiele więcej z przekonaniem, że dostaje gwarancję na wykonane prace.

Pozostają więc pytania: jak sprawdzić przebieg auta, numer VIN, czy jak wykonać badanie stanu technicznego pojazdu? Rzeczoznawca motoryzacyjny, który zna się na swoim fachu bez problemu rozwiąże te wątpliwości i nie jest tu konieczne wizyta w ASO. Różnica tkwi też w kosztach. Aby pokazać skalę skontaktowaliśmy się z jednym autoryzowanym serwisem (nazwa marki do wiadomości wewnętrznej) we Wrocławiu zgłaszając potrzebę wymiany sprzęgła. Wstępna, całościowa wycena oscyluje w okolicy 2.800 – 3.100 zł. Dokładnie taka sama praca, dla tego samego samochodu, w tym samym mieście, ale przez niezależny warsztat została wyceniona na około 1.700 – 2.000 zł. To nawet 1.400 zł różnicy przy zachowaniu gwarancji ASO (pod warunkiem, że naprawa w warsztacie niezależnym nie została wykonana w sposób wadliwy).

 
Przeglądy droższe w ASO

Pod lupę wzięliśmy też ceny za przegląd. Jak udało nam się dowiedzieć przegląd auta Citroen C4 1,2 po 20 tys. km w ASO wynosi 900zł, w niezależnym warsztacie „jakieś 500 zł”. Załóżmy, że na dojazd do pracy wykorzystujemy Toyotę Yaris o pojemności 1.0. W ASO serwis kosztuje około 600 zł, a w niezależnym warsztacie w granicach 250 – 300 zł.

Reasumując nie odbieramy prawa do serwisowania i napraw aut w punktach ASO – prace wykonywane przez tamtejszych pracowników z całą pewnością są pełne profesjonalizmu. Polscy kierowcy jednak, jako kryterium przyjmują cenę, a biorąc pod uwagę, że o pojazd względnie dbamy (wykorzystujemy go do codziennej, bezpiecznej jazdy dbając o przeglądy, wymiany filtrów itp.) to koszt serwisu w ASO może być dla wielu z nas za drogi.

Plusem jednak jest to, że osoba, która naprawia i serwisuje auto tylko w ASO sprzedając swój samochód zarobi znacznie więcej. Pod lupę wzięliśmy 3 auta – Volvo XC90, rocznik 2008, silnik 2.4 diesel. Auto serwisowane w ASO kosztuje około 63.000 zł, auto nieserwisowane około 55.000 zł. Kolejnym samochodem na który zwróciliśmy uwagę jest Renault Laguna II FL Kombi, rocznik 2006, silnik 1.9 diesel. Ceny rozkładają się odpowiednio 16.500 zł i 14.600 zł.

O warsztatach ASO można powiedzieć, że są drodzy, ale bardzo solidni. Wielu producentów samochodów dla których klient faktycznie jest na pierwszym miejscu realizująna tzw. procedury dobrej woli. Do tej grupy należą np. grupa VW (Seat, VW Audi, Skoda), Ford, Toyota, Honda, Mazda. Procedura dobrej woli dotyczy samochodu a nie klienta więc w momencie sprzedaży samochodu w pewnym sensie sprzedaje się również ową gwaracnję dobrej woli. Warsztaty niezależne na własną obronę będą mówić, że nie są gorsi, ale tańsi. Obydwie strony mają rację, a i tak ostateczna decyzja należy do klienta.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+