Co robić, aby cieszyć się sprawnym samochodem? Część 3

23 listopad 2015

To już ostatnia część naszego cyklu o tym jak dbać o samochód w trakcie jego użytkowania. Tym razem zajmiemy się kontrolą urządzeń i płynów, konieczną do wykonania po przejechaniu ponad 50 tysięcy kilometrów.

Co 50 000 kilometrów

Płyn chłodniczy traci swoje właściwości po około 2-3 latach, dlatego warto pamiętać o jego wymianie. Ma on szczególne znaczenie dla całego układu samochodu nie tylko latem, ale również zimą. Jego podstawową funkcją jest utrzymanie optymalnej temperatury pracy silnika. Więc jeżeli będzie działał niepoprawnie, latem samochód będzie się przegrzewał, a zimą będzie miał trudności z odpaleniem oraz utrzymaniem prawidłowej temperatury, przez co samochód będzie więcej palił.

Zużycia świec zapłonowych możemy nawet nie zauważyć, ponieważ objawy są łatwe do przeoczenia. Na początku mogą pojawić się problemy z osiągami samochodu oraz gorszym spalaniem paliwa. Z czasem mogą zacząć się kłopoty z odpaleniem auta, albo jego nierówną pracą. Gdy już stwierdzimy, że to może być problem ze świecami należy sprawdzić, o którą konkretnie chodzi. Przeważnie w samochodzie jest ich tyle co cylindrów, czyli 4. Wymiana polega na wykręceniu świec i wstawieniu nowych o prawidłowych parametrach. Jednak zabieg ten musi być przeprowadzony bardzo delikatnie i precyzyjnie. W trakcie wkręcania może dojść do uszkodzenia świecy, poprzez urwanie gwintu, co sprawi, że świeca nie będzie spełniała swoich właściwości. Dodatkowo, zbyt mocne wkręcenie świecy może uszkodzić silnik, a zbyt słabe głowicę.

Zespół, który odpowiada za wspomaganie układu kierowniczego działa dzięki zastosowaniu odpowiedniego płynu, który chroni wszystkie części podzespołów. Pozwala to cieszyć się ułatwioną pracą kierownicy. Jeżeli poziom płynu w zbiorniku jest za niski może to doprowadzić do zatarcia pompy wspomagania, co będzie wiązało się z jej wymianą. Dlatego konieczne jest kontrolowanie płynu wspomagania oraz jego wymiana. Wybór odpowiedniego rodzaju płynu jest niezwykle ważny. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, które są mieszane z dodatkami uszczelniającymi elementy układu kierowniczego i wyciszającymi jego działanie. Przystępując do zmiany płynu trzeba zadbać o czystość całego procesu. Do zbiornika nie mogą dostać się żadne zanieczyszczenia, więc konieczne należy wyczyścić okolice wlewu. Uzupełniając ubytki w zbiorniku nalewamy tylko do wyznaczonego poziomu.

Co 75 000 kilometrów

Dla własnego bezpieczeństwa powinno sprawdzać się stan całego układu hamulcowego. Od poziomu płynu hamulcowego po wymianę klocków i tarcz. Po pierwsze, płyn hamulcowy ocenia się po jego temperaturze wrzenia. Prawidłowa temperatura wynosi około 280 stopni Celsjusza, gdy temperatura płynu spadnie do 130 stopni Celsjusza, należy go natychmiastowo wymienić. Nie wystarczy dolać do starego płynu nowego, ponieważ to tylko częściowo przywraca jego właściwości. Należy wypompować stary płyn i wlać nowy, dostosowany do samochodu.

Następnie należy sprawdzić klocki hamulcowe i tarcze, które w trakcie hamowania, mogły zostać uszkodzone. Trzeba pamiętać, że jeżeli poziom płynu hamulcowego był za niski, to jest to czynność, której nie powinniśmy pomijać. Jest duże prawdopodobieństwo, że układ nie był dostatecznie nasmarowany przez co się zapowietrzył w trakcie użytkowania. Auto może dawać oznaki, że układ hamulcowy nie działa poprawnie. Wszystko, co budzi jakiekolwiek wątpliwości powinno zostać sprawdzone. Z uwagi na skomplikowaną budowę całego układu, dobrze jest zlecić jego kontrolę specjalistom.

Co 100 000 kilometrów

Akumulator w samochodzie, wraz z wiekiem i stopniem użytkowania, traci swoje właściwości. Jeżeli dolanie wody destylowanej  i doładowanie baterii nie poprawia osiągów, to znak, że czas zainwestować w nowy akumulator. Przeważnie żywotność tego sprzętu określa się między 5 a 6 lat. Aby wyciągnąć stary sprzęt konieczne jest jego odłączenie. Zacząć należy od zdjęcia zacisku z bieguna ujemnego, a następnie dodatniego. Ostrożnie wyciągamy baterię uważając, aby trzymać ją w pozycji poziomej. Montaż nowego akumulatora zaczynamy od podłączenia klemy dodatniej, a potem ujemnej. Nowa bateria powinna być dostosowana do parametrów samochodu. Zarówno pod kątem mocy i wielkości silnika, jak i sposobu mocowania. Zużyty akumulator musi zostać odpowiednio zutylizowany, więc najlepiej oddać go do sklepu. Od 2009 roku istnieje zapis mówiący o tym, że sprzedawca jest zobowiązany pobrać opłatę depozytową podczas kupna nowego akumulatora, jeśli kupujący nie przyniesie starego akumulatora. Tę opłatę można odzyskać, jeśli doniesie się stary sprzęt w ciągu 30 dni.

Co 125 000 kilometrów

Każdy kierowca, który kiedykolwiek miał do czynienia z zerwanym paskiem rozrządu, wie jak stanowi to problem. Podczas takiej sytuacji, tłoki ścierają się z zaworami, jednocześnie je uszkadzając. Prowadzi to do bardzo kosztownych napraw, których można jednak uniknąć. Powinno się kontrolować stan paska, ponieważ guma, z której jest stworzony, może zacząć parcieć, przez co nie będzie spełniał swojej funkcji. Specjaliści radzą, aby pasek wymieniać co 125 tysięcy kilometrów, ale nie rzadziej niż co 7 lat. Wymiana tego elementu powinna być połączona z wymianą rolek, które odpowiadają za napięcia paska. Przystępując do zmiany paska konieczne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi i czasu, ponieważ cały proces może trwać ponad 2 godziny. Jest to proces wymagający wymontowania dużej części elementów znajdujących się pod maską, dlatego lepiej zlecić to podmiotom, które wiedzą dokładnie jak się tym zająć. Źle zamocowany pasem, ale niepoprawne skręcenie elementów silnika może doprowadzić do kosztownych zniszczeń.

Samochód to maszyna, która działa dobrze tylko wtedy, kiedy odpowiednio o nią zadbamy. Znaczenie ma każdy detal, od uzupełnienia płynów po kontrolę sprzętów. Tylko bieżące działania mogą uchronić naszą kieszeń przed poważnymi wydatkami. Zaniedbując bieżące sprawy, sprawiamy, że problemy z samochodem tylko się nawarstwiają, przez co stają się trudniejsze do wyeliminowania.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+