Na co zwrócić uwagę kupując pierwszy samochód?

3 sierpień 2015

W życiu wielu osób samochód jest niezastąpionym narzędziem, które pozwala pokonywać znaczące dystanse. Pomaga utrzymywać relacje i zarabiać pieniądze. Stopniowo, od kilkunastu lat, samochody stają się zasobem, który nie tylko ułatwia, ale często wręcz umożliwia sprawne funkcjonowanie. W życiu każdej osoby, która chce poruszać się samochodem pojawia się moment, w którym to staje przed decyzją o zakupie pierwszego samochodu. Jest to szczególnie ważny moment, ponieważ jesteśmy w nim najbardziej podatni na oszustwo i wyboru dokonujemy szczególnie emocjonalnie.

1. Kupić używany, czy może nowy?

To bardzo często pomijane pytanie podczas zakupu, ale jest jednym z ważniejszych. Ogólnoświatowe statystyki wskazują na to, że podział kierowców ze względu na stan posiadania samochodu jest następujący: 40% osób kupuje samochód używany, 27% kupuje nowy samochód, 13% wypożycza lub korzysta z auta rodziny a 20% w ogóle nie posiada prawo jazdy. Średnia wartość nabywanego samochodu używanego to około 20.000 a nowego 150.000 złotych. Jakie nowe samochody cieszą się największym zainteresowaniem świeżo upieczonych kierowców? Fiat 500, Toyota Aygo, Hyundai i10, Ford Fiesta, oraz VW Polo.

2. Jaki jest najlepszy kolor pierwszego samochodu?

Bardzo dużo osób nie docenia wagi koloru samochodu. Jednak jest to jeden z ważniejszych aspektów w kontekście utrzymywania wartości pojazdu oraz wartości jego odsprzedaży. Najchętniej kupowane samochody na rynku wtórnym mają odcienie kolorów: szary, granatowy lub czarny. Najgorsze kolory to pomarańcz, żółć oraz inne kolory, których nie rozpoznają mężczyźni.

3. Jaki rodzaj silnika?

Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ modele z silnikami diesla różnią się od benzynowych nie tylko ceną zakupu, ale też przeznaczeniem. Oczywiście wiele osób w tym momencie może się z nami nie zgodzić, ale musimy kierować się w tym tekście wiedzą, którą pozyskujemy z rynku. Do miasta i krótkich tras lepszym wyborem będzie samochód z silnikiem benzynowym, a na dłuższe trasy bardziej ekonomiczny okaże się samochód z silnikiem diesla. Taką tezę stawiamy ze względu na fakt, że silniki diesla znacznie dłużej nagrzewają się do optymalnej temperatury pracy, a większość z nich jest obecnie turbodoładowana. Dodatkowe ciśnienie w zimnym silniku zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Kolejnym potencjalnym ryzykiem jazdy silnikiem turbodoładowanym jest brak wiedzy o tym, że turbina powinna zostać wychłodzona przed zgaszeniem silnika. Nie stosowanie się do tej zasady znacznie zwiększa ryzyko kosztownej awarii. Skoro jesteśmy przy kosztach warto również zwrócić uwagę na fakt, że silniki diesla posiadają zazwyczaj sprzęgło, tzw. dwumasę. Awaria takiego sprzęgła znacznie uszczupli portfel młodego adepta jazdy samochodem. Jak widzisz drogi Czytelniku - nie ma sensu kierować się jedynie ceną paliwa ponieważ jest ona tylko jedną ze składowych kosztów.

4. Ile będzie kosztowało ubezpieczenie samochodu?

W zależności od marki, modelu i rocznika auta ubezpieczenie będzie miało różną wartość sumy ubezpieczenia, a przez co znacznie będzie różnić się wysokość płaconej składki. Średnio za ubezpieczenie nowego samochodu zapłacimy ok 4000 złotych, a za używany samochód ok 1500 złotych. Dodatkowo na wysokość ubezpieczenia samochodu wpływa staż kierowcy oraz miejsce zamieszkania. Warto dopisać do ubezpieczenia osobę, która posiada zniżki za bezszkodową jazdę.

5. Koszty eksploatacyjne.

Niezależnie od wybranego samochodu jego nowy właściciel będzie ponosił koszty związane z jego używaniem. W samochodzie istnieje szereg elementów i płynów, które wymagają okresowej wymiany. Im tańszy jest samochód tym tańsze są koszty jego eksploatacji - to jeden z mitów. Warto zapytać zaufanego mechanika o koszty związane z rozpatrywanymi modelami.

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+