Z historii życia statystycznego samochodu - Ekspert motoryzacyjny Motoraporter radzi

13 lipiec 2015

Jeden z naszych ekspertów wpadł na pomysł zbadania życia samochodu od jego nowości do samego końca jego życia. Po kilku miesiącach przekopywania się przez statystyki wyciągnęliśmy uśrednione wartości, którymi chcemy się z Wami podzielić na łamach tego artykułu.

1. Ile średnio żyje samochód?

Uśredniona żywotność samochodu jest zaskakująca. Zwłaszcza patrząc na ulice mniej rozwiniętych krajów. Na naszych drogach nie jest niczym trudnym spotkanie samochodu, który ma 10 a nawet 20 lat. Tymczasem okazuje się, że średnio samochód żyje jedynie 10,8 roku. W tym czasie w jego życiu pojawia się kilka etapów, ale zazwyczaj auto umiera w wyniku wypadku, a następnie całkowitej kasacji.

2. Ile razy samochód zmienia właściciela?

Ze statystyk, które udało nam się odszukać wynika, że średnio w ciągu całego okresu używania samochód zmienia właścicieli trzykrotnie, nie wliczając w to pośredników, autoryzowanego salonu oraz fabryki. W samochodzie jego właściciele wymieniają olej średnio 32,4 razy.

3. Jakie jest prawdopodobieństwo, że nowy samochód ulegnie poważnemu wypadkowi?

Tak jak wspomnieliśmy w pierwszym punkcie tego wpisu auto żyje średnio ok 11 lat. W tym czasie ponad 60% samochodów ulega poważnemu wypadkowi, po którym nadaje się do kasacji. Oczywiście, nie wszystkie z tych aut jej ulega. Część wraca do takich krajów jak nasz i po remoncie jest sprzedawana jako „bezwypadkowy”. Ta statystyka jest nieco niższa, niż wynikająca z naszych raportów o stanie samochodów używanych, ale wynika to z faktu, że te „bezwypadkowe samochody” są sprowadzane do polski.

4. Ile razy myte jest auto?

Jest to jedna z mniej wiarygodnych statystyk, bo jej prawdziwość ciężko ocenić. Piszemy o niej jednak jako ciekawostce, bo być może tak właśnie jest. Średnio samochód myty jest w swoim życiu 110 razy. Domyślamy się jednak, że taka statystyka jest możliwa w ciepłych krajach. Bo przecież najlepszy moment na deszcz jest zawsze, gdy polak umyje samochód, prawda?

5. Ile razy wymieniane są opony?

W trakcie życia samochodu na zużycie narażonych jest jego wiele elementów. Udało nam się dotrzeć do statystki, która mówi o tym, że przeciętny samochód w swoim życiu zużywa 3 komplety opon.

6. Ile pali samochód?

Średnio w ciągu 11 lat samochód spali całkiem sporo paliwa. Szacuje się, że przeciętny użytkownik samochodu wyda w tym czasie około 40.000 złotych na tankowanie.

7. Przebieg samochodu.

To jeden z naszych ulubionych momentów - sprawdzanie przebiegu samochodu i ustalanie jego autentyczności. Mamy nadzieję, że ta statystyka pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć prawdziwy stan rzeczy. Średnio samochód w swoim życiu przejeżdża aż 320.000 kilometrów. Dlatego kupowanie samochodu, który ma więcej niż 10 lat z przebiegiem poniżej 100.000 jest uważane przez nas za wyjątkowy przejaw odwagi i zaufania do drugiego człowieka.

8. Naprawy.

W trakcie średniego życia samochodu jego właściciele przeznaczą na naprawy średnio 16.000 złotych. To na prawdę zaskakujący wynik. Oznacza to nic innego jak to, że średnio użytkownik przeznaczy na naprawy tylko nieco ponad 5 tysięcy złotych. Tego życzymy każdemu.

Prosimy Was o traktowanie tego wpisu jako poglądowe informacje, ponieważ statystyka mocno zniekształca stan rzeczywisty. Uważamy jednak, że warto ją znać i być bardziej świadomym użytkownikiem samochodu.

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+