Jak uchronić auto przed kradzieżą? Ekspert Motoraporter radzi

7 lipiec 2015

Jako firma Motoraporter pomagamy kupić używany samochód, który będzie służył klientowi przez kilka dobrych lat. Coraz częściej pomagamy również wyszukać samochód używany na rynku. Nas eksperci sprawdzają w ciągu miesiąca kilkaset używanych samochodów, którymi są zainteresowani nasi klienci. Dlatego postanowiliśmy napisać dla Was artykuł o tym jak zabezpieczyć wasze przyszłe auto przed kradzieżą. Będzie trochę rzeczy oczywistych, ale nie tak bardzo oczywistych jak może się to wydawać. Przeglądając statystyki kradzieży samochodów zauważyliśmy, że istnieje wiele związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy opisywanymi przez nas aspektami a kradzieżą samochodu.

1. Parkuj samochód w bezpiecznym miejscu.

Do większości kradzieży samochodów dochodzi w miejscach, które są położone na uboczu i które są zaciemnione. Złodzieje samochodów zazwyczaj wybierają takie miejsca, w których są mało widoczni i mają więcej czasu na to włamanie się do samochodu. Im więcej mają czasu tym mniej uszkodzeń powstaje przy włamaniu. Parkowanie w miejscu publicznym, gdzie jest dobra widoczność uchroni pojazd przed kradzieżą, a na pewno ją utrudni. Oczywiście, wiemy, że do kradzieży dochodzi również w biały dzień w najbardziej ruchliwych miejscach, jednak jest to o wiele mniej spotykane.

2. Upewnij się, że samochód jest odpowiednio zabezpieczony.

Kupując używany samochód warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on zabezpieczenia przed kradzieżą. Do takich zabezpieczeń należy między innymi alarm samochodowy, który narobi hałasu w momencie włamania. Różne marki samochodowe oferują również szereg dodatkowych zabezpieczeń przed kradzieżą samochodu, Warto wybrać samochód, który je posiada, nawet jeśli jest nieco droższy od auta bez wspomnianych systemów. Może to uchronić Twoje auto przed kradzieżą.

3. Zawsze zamykaj drzwi.

To jeden z największych truizmów tego artykułu, jednak bardzo często powodem kradzieży jest zostawienie otwartych drzwi samochodu. Nic bardziej nie zachęca włamywacza niż łatwa zdobycz. Dlatego pamiętaj, że wychodząc na minutę do sklepu pod którym parkujesz warto zamknąć samochód. Osoby zapominalskie popełniają jeszcze jeden błąd.

4. Zawsze zabieraj z samochodu kluczyki i dokumenty.

Zostawiając w samochodzie kluczyki i dokumenty wystawiamy auto na maksymalne ryzyko. W momencie gdy dojdzie do kradzieży samochodu wraz z dokumentami i kluczykami większość ubezpieczycieli będzie robiło olbrzymie problemy przy wypłacie odszkodowania. Zresztą nic dziwnego, zachowując się w ten sposób powinniśmy liczyć się z ryzykiem. Dlatego należy pamiętać o jednym - nie zostawiamy kluczyków i dokumentów a aucie. Nawet gdy wychodzimy z niego na minutę. Warto wyrobić sobie ten zdrowy nawyk.

5. Nie zostawiaj potencjalnie wartościowych przedmiotów na widoku.

Zostawienie wartościowych przedmiotów na widoku może zachęcić nie tylko drobnego złodziejaszka, ale też wprawionego amatora kradzieży. W najlepszym wypadku stracić można szybę i rzeczy, a w najgorszym samochodu wraz z rzeczami. Jeśli musisz coś zostawić w samochodzie to pamiętaj, aby upewnić się, że zamknięte są wszystkie szyby i drzwi pojazdu.

6. Schowaj w bezpiecznym miejscu zapasowe kluczyki.

Nie zostawiaj zapasowych kluczyków do samochodu w łatwo dostępnych miejscach. Z pewnością zostawienie ich w domu jest lepszym wyborem, niż trzymanie ich na firmowym biurku. Postaraj się tak je schować, aby osoby niepożądane nie miały do nich dostępu. To uchroni Cię przed niespodzianką. Szukając informacji dotyczących kradzieży dotarliśmy do takich spraw, gdzie pomimo kradzieży samochodu sprawy były przegrane, ze względu na to, że złodziej posiadał kluczyki. Co więcej posiadając kluczyki a czasem nawet dokumenty samochodu złodziej mógł rościć sobie prawo do „ochrony posiadania” samochodu, które to jest regulowane w polskim prawie.

7. Nigdy, ale to nigdy nie zostawiaj bez opieki odpalonego samochodu.

Zostawiając odpalony samochód prosimy się wręcz o jego kradzież. Wystarczy, że złodziej wsiądzie i odjedzie. Zazwyczaj również z dokumentami samochodu. Wtedy może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której będzie przysługiwało mu prawo wspomniane w poprzednim punkcie. Dochodzenie przed sądem sposobu wejścia w posiadanie samochodu z pewnością nie będzie przyjemne i może zakończyć się wygraną złodzieja.

Dlatego prosimy Was bardzo. Jak znajdziemy już Wasze wymarzone auto to zadbajcie o jego bezpieczeństwo. Uwielbiamy czytać opinie zadowolonych klientów, którzy jeżdżą długo i bezawaryjnie sprawdzonymi przez naszych ekspertów samochodami.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+