Jak oszczędzać pieniądze i zmniejszyć koszty eksploatacyjne samochodu?

30 czerwiec 2015

Sensem i głównym powodem istnienia naszej firmy jest pomaganie ludziom w sprawdzeniu samochodu używanego przed zakupem. W pierwszej kolejności nasza usługa pomaga sprawdzić samochód i pomaga w dokonaniu właściwego wyboru, ale patrząc długofalowo - pomagamy wyszukać używany samochód, który będzie sprawny. To oznacza niskie koszty eksploatacyjne. Przygotowaliśmy kilka porad, które sprawdzają się w naszych prywatnych samochodach oraz samochodach naszych klientów.

1. Dbaj o poziom oleju

Regularna wymiana oleju silnikowego jest zalecana nie tylko przez producentów, ale również przez większość naszych ekspertów. Znamy różne punkty widzenia dotyczące tego czy wymieniać olej, czy jednak nie wymieniać. Rozumiemy argumenty obu stron, jednak wychodzimy z założenia, że regularna wymiana oleju na pewno nie zaszkodzi silnikowi. W przypadku starszych samochodów, w których olej nie był długo wymieniany warto skonsultować taką decyzję z mechanikiem, jednak w sprawdzonych samochodach nie powinniśmy mieć żadnych obaw. W każdym razie. Filtr oleju na pewno należy wymieniać regularnie. W tym punkcie zgadzają się obie strony rozważań.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów z silnik turbodoładowanym a te wymagają jeszcze lepszej ochrony niż silniki wolnossące oraz niskoprężne. Uważamy, że poziom oleju należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Chyba, że wiemy o tym, że nasze auto „bierze olej” lub wiemy o tym, że posiada wycieki. W obu tych sytuacjach kontrolować stanu oleju zalecamy częściej, chociaż z miłości do samochodów zalecamy remont.

2. Dbaj o ciśnienie w oponach.

Odpowiednie ciśnienie w oponach to jeden z ważniejszych parametrów w samochodzie. Zbyt małe ciśnienie sprawia, że auto ma większą powierzchnię styczną z podłożem przez co pali więcej, gorzej przyśpiesza i prowadzi się mniej pewnie. Prowadzi również do nadmiernego zużywania się opon. Zbyt duże ciśnienie również nie jest wskazane. Najbardziej odczuwalne jest w zakrętach i na nierównościach, które z pewnością szybko wyczujemy. Podobnie jak w przypadku zbyt niskiego ciśnienia  tutaj również zmienia się powierzchnia styczna z podłożem. W przypadku zwiększonego ciśnienia w oponie ona maleje a auto znacznie traci właściwości trakcyjne.

3. Dbaj o powietrze.

Nasi eksperci zgodnie twierdzą, że wymiana filtrów w samochodzie to jeden z ważniejszych obowiązków każdego posiadacza samochodu. Za ich wymianą wskazuje utrzymanie optymalnego spalania samochodu i powoduje, że zabezpieczamy szereg elementów przez które przechodzi powietrze w silniku. Najrzadziej wymienianym filtrem w samochodzie jest filtr kabinowy, który odpowiada za jakość powietrza w samochodzie.

4. Dbaj o skrzynię biegów.

Ile znasz osób, które w ciągu ostatnich dwóch lat wymieniły olej w skrzyni biegów? Olej to substancja, która głównie odpowiada za zmniejszenie tarcia, a jego nie brakuje w Twojej skrzyni biegów.  Większość dostępnych źródeł podaje, że właściwości smarne oleju w skrzyni zostają upośledzone w temperaturze powyżej 80 stopni. Uważamy, że poza sportowym zastosowaniem większość skrzyni odwdzięczy się niezawodną pracą jeśli raz na 100.000 kilometrów wymienimy w niej olej.

5. Dbaj o chłodzenie.

Jest to szalenie ważny aspekt, ponieważ płyn chłodzący w silniku powinien chronić go nie tylko w trakcie lata, ale też w trakcie każdej innej pory roku. Nadal spotykamy samochody, w których zamiast płynu chłodzącego nalana jest najzwyklejsza na świecie WODA. To niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ nie zapewnia ona latem tak dobrego chłodzenia jak przeznaczony do tego płyn chłodniczy. Zimą wodą potrafi zamarzać i uszkadzać elementy silnika i chłodnicy. Dla wydajnej pracy silnika niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury jego pracy, niezależnie od pogody.

6. Dbaj o świece.

Zapytaliśmy kilka zaprzyjaźnionych warsztatów samochodowych o to jak często użytkownicy zgłaszają się do nich z chęcią wymiany świec My wiem, że taka wymiana jest bardzo prosta, ale nie każdy jest świadomy jak ważny jest stan świec w samochodzie.  Odpowiadają one za iskrę, ale również za osiągi samochodu i poprawną pracę silnika. Sprawna świeca redukuje ilość szkodliwego spalania i chroni cydlindry przed uszkodzeniami. W zależności od rodzaju świec należy je wymieniać regularnie co 100.000 kilometrów (tytanowe) lub co 130.000 kilometrów (irydowe). Przyjmuje się, że świece należy wymieniać co 4-6 lat niezależnie od ilości przejechanych kilometrów.

7. Dbaj o pasek rozrządu.

Wymiana paska rozrządu jest w stanie uchronić nas przed poważna awarią silnika. Jego żywotność jest różna w zależności od marki i modelu samochodu. Radzimy, aby nie sprawdzać jej zasadności i wymieniać pasek rozrządu przed przekroczeniem granicy ustalonej przez producenta samochodu. Na co dzień odpowiada ona za napędzanie większości elementów silnika a ich nagłe zatrzymanie bądź inna anomalia może skończyć się tragicznie. W skrajnych przypadkach opisywanych w prasie i przez naszych zaprzyjaźnionych mechaników właściciele decydowali się na wymianę całego silnika.

Mamy nadzieję, że ten artykuł jest dla Was jedynie odświeżeniem wiedzy, ale uważamy, że poruszanie tych tematów będzie miało sens zawsze, do momentu w którym nie znikną awarie, których można było uniknąć przez regularną opiekę nad pojazdem.Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+

;