Parę słów o oleju w samochodzie.

22 wrzesień 2014

Kto smaruje ten jedzie. Smarować by jechać to dawna, ale do dziś aktualna maksyma i główna zasada eksploatacji samochodów. Bo to właśnie olej smaruje. W samochodach mamy kilka rodzajów olejów, ale my skupimy się dziś na silnikowym. Po co olej w silniku? Nie wdając się w szczegóły jest po to by: redukować tarcie i drgania, chłodzić, uszczelniać, chronić przed korozją i wyprowadzać zanieczyszczenia.

ABC oleju w naszym aucie

Przeciętny użytkownik samochodu nie musi być alfą i omegą w dziedzinie lubryfikantów silnika. Jest jednak kilka rzeczy, które wiedzieć powinniśmy. Przede wszystkim potrzebna jest nam wiedza o tym jaki i jak długo olej jeździ z naszym silnikiem. Karteczki bądź przeróżne naklejki znajdziemy czy to w książce serwisowej czy to przyklejone gdzieś pod maską. Znajdziemy tam informację o rodzaju użytego oleju, dacie jego wymiany, przebiegu przy jakim wymiana miała miejsce oraz informację o kolejnej planowanej wizycie w serwisie. Warto zwrócić uwagę, że takie wartości podawane są dwie. Podany jest przebieg oraz  data kiedy powinniśmy odwiedzić mechanika. Należy zrobić to w zależności co nastąpi pierwsze (przebieg lub data). Warto pamiętać i upewnić się w serwisie czy z wymianą oleju wymieniony został jego filtr. Na te wszystkie informacje zawsze zwróci uwagę doradca motoryzacyjny podczas oględzin samochodu używanego.

Rodzaje olejów silnikowych

Tajemnicze oznaczenia na butelkach oleju – podawane przez producentów kody - to informacje odnośnie klas i przeznaczeń poszczególnych produktów. Oleje silnikowe dzielą się na trzy rodzaje: mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Przez zmieszanie oleju mineralnego i syntetycznego powstają oleje półsyntetyczne. Oleje mineralne dzięki swojej klasie lepkości tworzą najgrubszy film smarny. Pośrednie są oleje półsyntetyczne, gdzie film jest nieco cieńszy, ale nadal świetnie zabezpiecza i uszczelnia silnik. Zaś oleje syntetyczne zawierają najwięcej dodatków i tworzą najcieńszą warstwę ochronną smarowanych elementów wewnątrz silnika. Podsumowując olej syntetyczny można zastąpić półsyntetycznym lub mineralnym a półsyntetyczny – mineralnym (tak, aby nie doprowadzić do rozszczelnienia silnika).

Klasyfikacja lepkości SAE

Często zdarza się na stacji, że klient przed nami podaje sprzedawcy tajemnicze symbole i otrzymuje olej. O co chodzi w owych symbolach czyli jak rozszyfrować przysłowiowe 10W-40?
Pierwsze cyfry, znajdujące się przed literą „W” (W: Winter=Zima) oznaczają płynność w niskiej temperaturze. Oleje o symbolach odpowiednio 0W, 5W, 10W powodują łatwy rozruch jednostki napędowej oraz sprawny dopływ smaru do wszystkich zakamarków silnika, nawet w najniższych temperaturach.

Odwrotnie jest w przypadku cyfr, znajdujących się za literą W - po myślniku. Oznaczają one lepkość w wysokiej temperaturze. I tutaj stosujemy podobną zasadę - im większa jest cyfra, tym wyższa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej powinien być stosowany.

Oleje o symbolach 40, 50 i 60 zapewniają idealne smarowanie silnika w wyższych temperaturach atmosferycznych (np. latem).

Jakiego producenta olej kupić

Zastanawiać można się też, czy olej firmy X i firmy Y o tych samych oznaczeniach jest taki sam, lub czy do konkretnych silników muszą być wlewane oleje konkretnych producentów. O właściwościach olei mówią ich dane i parametry techniczne - ewentualnie dodatkowe normy podawane przez producentów pojazdów.  I owszem, ważne jest, by przestrzegać zaleceń producentów odnośnie rodzaju oleju, jego parametrów czy norm jednak nie trzeba w tym wyborze kierować się marką. Wiele olei spełnia tożsame normy i mogę być stosowane zamiennie.
 
Sprawdzamy stan oleju

Kiedy warto sprawdzać stan oleju? W miarę często. Polecamy robić to podczas wizyt na stacji benzynowej. Oczywiście nie za każdym razem, ale w razie problemów, zawsze na stacji można olej dokupić. Jak to zrobić prawidłowo radzi Konrad Wilk ekspert Motoraportera:

  1. Ustawiamy auto na płaskiej powierzchni - to warunek konieczny.
  2. Po wyłączeniu silnika czekamy kilka minut. Olej musi spłynąć do miski z całego silnika. Pośpiech w tej czynności nie jest wskazany gdyż może zaburzyć pomiar.
  3. Wyciągamy bagnet olejowy. Wycieramy go do sucha. Nie odczytujemy informacji z ubrudzonego olejem bagnetu. 
  4. Czysty bagnet olejowy wsuwamy ponownie do otworu w silniku z którego wcześniej go wyjęliśmy. Wsuwamy do samego końca aż poczujemy opór.
  5. Wyciągamy delikatnie bagnet i odczytujemy poziom oleju, obserwując ślady oleju na fragmencie bagnetu. Powinny się one znajdować w przedziale pomiędzy minimum a maksimum.
  6. Gdy okaże się, że  jest za mało lub jego poziom dochodzi do minimum, dolewamy takiego samego lub przynajmniej o takich samych parametrach oleju (lepkość, klasa jakości – te wartości znajdziemy na opisanych wcześniej fiszkach i naklejkach). Oleje różnych marek i klas (zarówno syntetyczne, jak i mineralne) są z sobą mieszalne. Trudno jednak przewidzieć jakie parametry będzie miała taka mieszanka. Jest to istotne, ale zdecydowanie lepiej jednak mieć jakikolwiek olej w silniku niż nie mieć go wcale. Jeśli mamy wiedzę, że zrobiliśmy w silniku mieszankę kilku różnych olei, dla bezpieczeństwa umówmy się z mechanikiem na wymianę oleju razem z filtrem.

Pamiętajmy by po dolaniu oleju dokładnie zakręcić korek przez który olej wlewaliśmy. Od nadmiaru oleju w silniku, może również zaboleć głowa. Większy niż maksymalny poziom oleju jest równie niebezpieczny dla silnika co stan zbyt niski. Tu lepiej nie przedobrzyć. Wartości pomiędzy minimum i maksimum to optymalne wskazania. Najprostsza rada. Wlewać olej po trochu a nie od razu całe opakowanie. Sprawdzając w międzyczasie czystym bagnetem czy ilość oleju jest odpowiednia. Oczywiście sprawdzając wedle w/w metody – dolewamy trochę, uruchamiamy silnik, chwilę pracuje, wyłączmy, czekamy i sprawdzamy.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+