Co powinniśmy wiedzieć o samochodach sprowadzonych z Anglii?

14 wrzesień 2014

Masowa emigracja Polaków na Wyspy Brytyjskie ma odzwierciedlenie w wielu aspektach naszego życia. Poza faktem, że sytuacja materialna wielu Polaków uległa poprawie, należy też wspomnieć o aspekcie motoryzacyjnym.
Nie brakuje firm czy osób, które zajmują się sprowadzaniem samochodów z Anglii, a trend ten (chociaż wciąż nie jest to import masowy) delikatnie przyśpieszył wraz z planowaną zmianą przepisów umożliwiających rejestrację samochodów z kierownicą po prawej stronie. Czy to się opłaca i co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć o samochodach sprowadzanych z Anglii?

„Anglik” na polskich drogach


Auta z Anglii kuszą ceną. Wystarczy wejść na dowolny serwis ogłoszeniowy. I tak na przykład Audi A6 C6 z 2007 roku z silnikiem 2.0 kosztuje około 18 tys. zł (wersja angielska). Ten sam model, z kierownicą po lewej stronie to wydatek nawet 40 tys. zł. Oszczędność jest więc duża ale decydując się na zakup „anglika” należy wziąć pod uwagę fakt, że auta z kierownicą po prawej stronie nie można w Polsce jeszcze zarejestrować. Zarówno oględziny samochodu, jak i jego zakup nie ma sensu jeśli nie planujemy przełożenia układu kierowniczego. Obecnie polskie prawo zabrania rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie. Wkrótce może to się jednak zmienić – takiej zmiany w przepisach domaga się od Polski Komisja Europejska.

Decydując się na zakup auta sprowadzanego z Anglii, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że stan techniczny pojazdów tego typu może być wątpliwy, dlatego wręcz obowiązkiem staje się skorzystanie z usług doradcy samochodowego. Przeprowadzona diagnostyka samochodu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, a rzetelne doradztwo przy zakupie auta może okazać się cenną porcją informacji.

Należy też dokładnie przekalkulować, czy będzie to dla nas opłacalne. Koszty przeróbki układu kierowniczego i deski rozdzielczej związane są z wynagrodzeniem dla warsztatu który podejmie się wykonania tego typu usługi. Najczęściej całościowo jest to wydatek kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Są auta w których ściana grodziowa ma po lewej stronie gotowe miejsca do przełożenia i zamocowania elementów układu kierowniczego. Dlatego ich przeróbka jest relatywnie łatwa. W innych modelach jest to jednak o wiele trudniejsze a szacowane koszty mogą się równać wartości samochodu!

Ściągamy auto z Wielkiej Brytanii

Załóżmy jednak, że zdecydowałeś się na zakup auta pochodzącego z Wielkiej Brytanii. Historia samochodu jest Ci znana, sprawdzanie stanu technicznego auta zostało wykonane, badanie auta i wyniki kontroli są poprawne.

Kolejne kroki to uiszczenie opłaty akcyzy w urzędzie celnym. Opłata ta wynosi, tak jak w przypadku aut sprowadzonych z krajów UE 3,1% wartości auta w przypadku silnika o pojemności mniejszej niż 2000 ccm oraz 13,6% w przypadku pozostałych aut. Kolejny krok to wizyta w urzędzie skarbowym, gdzie płacimy 160zł za zwolnienie z podatku VAT. Kiedy już dokonamy przeniesienia układu kierowniczego na lewą stronę, powinniśmy udać się na pierwsze w Polsce badanie techniczne do stacji kontroli pojazdów. Po pozytywnym wyniku  możemy rejestrować auto w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Niezbędne będzie tutaj tłumaczenie przysięgłe umowy kupna - sprzedaży oraz dokumentów auta. Niestety w całym procesie sprowadzenia i rejestracji aut jest sporo biurokracji. W Wydziale Komunikacji musimy złożyć wszystkie zebrane dokumenty oraz wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Zdajemy tam oryginalne tablice rejestracyjne pojazdu. Otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice i naklejkę na szybę. Za pozwolenie czasowe na jazdę zapłacimy 12zł, tablice rejestracyjne będą nas kosztować 80zł, komplet nalepek legalizacyjnych na tablice będzie kosztował 11zł, a 17zł zapłacimy za nalepkę kontrolną na szybę pojazdu. Karta pojazdu to wydatek 75zł.

Idą zmiany

Pewnym jest jednak to, że idą zmiany. Nie ma jeszcze dokładnego terminu, ale coraz częściej słychać głosy, że to kwestia kilku (może 2-3) lat. Auta z kierownicą po prawej stronie będzie można rejestrować w Polsce. Będzie to oznaczać znacznie mniejsze koszty wynikające z braku obowiązku przekładania kierownicy i deski rozdzielczej.

Aby zarejestrować takie auto w Polsce będzie trzeba jedynie zakleić światła specjalną folią oraz przestawić lusterka wsteczne. Biorąc pod uwagę fakt, że rynkowe ceny używanych aut z Wysp są zazwyczaj do kilkudziesięciu procent niższe niż samochodów z krajów zachodniej Europy, w najbliższym czasie możemy być świadkami wzrostu importu pojazdów.

Jest jednak jeden haczyk – pojawiają się głosy, że koszty ubezpieczenia auta z kierownicą po prawej stronie będą kilka razy wyższe od tych którymi poruszamy się obecnie po drogach. Chodzą słuchy, że wysokość ubezpieczenia może być nawet 400% wyższa niż auta wersji LHD. Dlatego bardzo trudno jest przewidzieć, czy czeka nas boom motoryzacyjny na samochody z kierownicą po prawej stronie.

Powinniśmy przy rozważaniu zakupu samochodu z kierownicą po prawej stronie pomyśleć również o bezpieczeństwie naszym oraz współużytkowników dróg. Wyprzedzanie – to manewr który może nam spędzać sen z powiek. W przypadku nie przełożenia kierownicy czy braku montażu lusterek peryskopowych aby wyprzedzić samochód przed nami kierowca siedząc po prawej musi się niebezpiecznie wychylić aż ponad połową samochodu by coś zobaczyć – dobrze jak zobaczy pustą drogę, gorzej jak bardzo blisko samochód z naprzeciwka.

Nie zmienia to jednak faktu, że kupując samochód używany zawsze, bez względu na miejsce pochodzenia czy miejsce kierownicy, należy wykonywać oględziny samochodu, czy też sprawdzenie przebiegu pojazdu.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+