Rzeczoznawca samochodowy

21 maj 2014

Rzeczoznawca samochodowy – zawód, pasja, styl życia, czy dodatkowe zajęcie? Warto wiedzieć na czym polega praca rzeczoznawcy motoryzacyjnego. Postaramy się to wyjaśnić  poniżej pokazując pracę tych specjalistów od kuchni.

A jest o czym pisać – każdy pewnie słyszał, ale nie wszyscy kojarzą o co dokładnie chodzi. Zdarza się, że zawód ten wzbudza negatywne skojarzenia, w opinii innych to całkiem niezła praca, dzięki której możne zarobić dobre pieniądze. Gdzie leży prawda?


Nie taka łatwa ścieżka kariery.

Kojarzysz piosenkę, której słowa brzmią „Chciałem być marynarzem, chciałem mieć tatuaże, podróżować, zwiedzać świat, pięknie żyć, garściami życie brać”? Nie trzeba jednak wypływać na dalekie wody oceanów, aby od życia brać to co najlepsze – okazuje się, że rzeczoznawca samochodowy może liczyć na zarobki nawet w okolicach 9.500zł brutto. Wymarzona praca dla każdego? Tylko z pozoru chociaż perspektywa niezłych zarobków jest kusząca.

Rzeczoznawca samochodowy często reprezentuje jedną z firm ubezpieczeniowych. Takowa firma wysyła swojego rzeczoznawcę na badanie samochodu. Sprawdzenie pojazdu może być pomocne dla wielu klientów – także dla osób, które planują zakup auta i przed finalizacją danej transakcji chcą przy wsparciu rzeczoznawcy motoryzacyjnego dokonać sprawdzenia stanu technicznego samochodu.

O tym kto może zostać rzeczoznawcą samochodowym decydują przepisy. Określa to między innymi prawo o ruchu drogowym, a także regulują zapisy Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego. Nadrzędne są jednak przepisy zawarte w „Ustawie dla rzeczoznawcy samochodowego”. Osoba, która chce wykonywać zawód rzeczoznawcy samochodowego powinna mieć minimum 5 – letnią praktykę zawodową, prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C. Powinna być to też osoba niekarana za przestępstwa umyślne. Od takiej osoby wymaga się dodatkowo znajomości historii motoryzacji, techniki samochodowej oraz biegłej znajomości przepisów ruchu drogowego.


Kandydat idzie na kurs.

Aby zdobyć certyfikat „Rzeczoznawcy samochodowego” można skorzystać ze specjalnego kursu kwalifikacyjnego w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Osoba po tego typu kursie poznaje wiedzę teoretyczną oraz jednocześnie odbywa wiele przydatnych zajęć praktycznych, w tym szkolenie w charakterze asystenta rzeczoznawcy. Dzięki temu uczestnicy kursu otrzymują obok zaświadczenia ukończenia kursu niezbędne kwalifikacje i przygotowanie do zawodu rzeczoznawcy.

Zastanawiasz się jak długo trwa kurs na rzeczoznawcę samochodowego? Zazwyczaj jest to około 18 miesięcy i kończy się egzaminem. W Polsce większość kursów na rzeczoznawcę samochodowego odbywa się we współpracy z Towarzystwem Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego.


Ile to kosztuje?

Kurs na rzeczoznawcę samochodowego nie należy do najtańszych. Całkowita kwota szkolenia oscyluje w okolicy 23.000zł. Uwaga – jest to kwota netto do której należy doliczyć podatek VAT 23%. Łączna kwota brutto może więc sięgać prawie 30.000zł. Kurs jest dość rozbudowany – uczestnicy na zajęciach teoretycznych poznają takie pojęcia jak kolizja, wypadek drogowy, katastrofa drogowa, odpowiedzialność biegłego. Uczą się oceniać i kwalifikować uszkodzenia powypadkowe, a także poznają jak identyfikować i oceniać stan powłok lakierowych.

Na kursie pojawiają się kwestie dochodzenia roszczeń z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych, analizy materiału dowodowego, przygotowanie badań, czy dokumentowanie przebiegu i wyników wypadków. Zagadnień jest łącznie kilkadziesiąt.

Przywołując definicję rzeczoznawca samochodowy to „osoba, która wydaje opinie i sporządza ekspertyzy w dziedzinie motoryzacji. Opinie wydawane przez biegłego, jakim jest rzeczoznawca samochodowy są podstawą do podejmowania decyzji przez sądy, towarzystwa ubezpieczeniowe. Waga takiej opinii jest często bardzo duża, na jej podstawie podejmowane są ważne decyzje. Z tego powodu osoba działająca w tym zawodzie musi posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz wydawać decyzje jak najbardziej obiektywne”.


Nie myl z „Panem od ubezpieczeń”.

Oczywiście duże grono rzeczoznawców samochodowych pracuje dla firm ubezpieczeniowych – nie jest to jednak reguła. Przeciętny Kowalski może skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego i sam wysłać eksperta na oględziny samochodu. Może również skorzystać z usług ekspertów, w tym rzeczoznawców, Motoraportera. Dzięki takiej osobie staje się możliwe sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, w tym diagnostyka samochodu, sprawdzanie historii auta, sprawdzenie numer vin, czy sprawdzenie jaka jest historia samochodu.

Być może zastanawiasz się, jakie są wady i zalety tego typu pracy. Na pewno zaletą jest fakt, że po odbytym szkoleniu i pozytywnie zdanym egzaminie stajemy się ekspertami i wykonujemy pracę ciekawą dla osób pasjonujących się motoryzacją. Ciekawostką i zaletą jest też fakt, że w tego typu pracy raczej nie spotkamy się z tzw. „wyścigiem szczurów” powszechnym w innych zawodach, czy w korporacjach.

Rzeczoznawca samochodowy to jeden z 91 zawodów do których dostęp został ułatwiony. Oznacza to, że dziś zostać rzeczoznawcą samochodowym jest łatwiej niż jeszcze kilka miesięcy temu – przykładem jest chociażby fakt, że nie potrzeba legitymować się wykształceniem wyższym – wystarczy wykształcenie minimum średnie.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.



Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+