Sprawdzanie przebiegu auta

28 maj 2014

Decydując się na zakup auta zwracamy uwagę na wiele parametrów. Obok roku produkcji danego auta, czy wyposażenia samochodu zawsze sprawdzamy, jaki jest stan licznika. Przebieg, w postaci ilości przejechanych kilometrów, to dla wielu przyszłych użytkowników samochodu kluczowa sprawa.

Wielokrotnie powtarzane slogany, że kupiliśmy pojazd po okazyjnej cenie, a do tego z małym przebiegiem to standard. Wierzymy na oślep słowom handlarza o tym, że jeździemy „igłą”, którą wcześniejszej użytkował Niemiec w podeszłym wieku, a nie skorzystanie z okazji, jaką jest zakup 10 – letniego samochodu, który ma przejechane 70.000 km to szczyt głupoty. Fakty są inne.

 

Przekręcenie licznika standardem.

Najpierw kilka faktów, aby pokazać skalę problemu. Jak wynika z raportu Motoraporter (dostępnego tutaj)  44 proc. sprzedawanych, używanych aut ma cofnięte liczniki. Nie są to dane szacunkowe – to potwierdzone informacje które powstały na podstawie wykonanych tysięcy raportów na terenie całej Polski przez ekspertów Motoraportera. Klienci, którzy chcieli kupić używany – nowy pojazd, a mieli pewne wątpliwości zaufali najlepszym ekspertom z naszej firmy. Wielu z nich, w czasie krótszym niż deklarowane przez firmę 24 godziny poznało stan faktyczny auta, mogąc skonfrontować go z tym, wynikającym z opisu na portalu ogłoszeniowym, czy przedstawionym przez handlarza podczas bezpośrednich oględzin samochodu. I właśnie ze wszystkich sprawdzonych aut prawie 5 na 10 miało cofnięty licznik. Mówimy o sytuacjach, gdzie we wcześniejszych deklaracjach zapewniano, że stan licznika jest prawidłowy – takie działania to nic innego, jak oszustwo.

- Niestety polskie prawo nie karze tych, którzy cofają liczniki. W wyniku tego na polskim rynku bez problemu można znaleźć legalnie działające firmy zajmujące się „kręceniem” liczników – mówił Marcin Ostrowski, prezes firmy Motoraporter. - To osoba, która przy sprzedaży zataja informacje o cofnięciu licznika, może odpowiadać za oszustwo, z paragrafu 286 Kodeksu Karnego.


Recepta? Skorzystanie z usług doradcy samochodowego.

Skuteczną receptą może okazać się skorzystanie z usług profesjonalisty, jakim jest doradca samochodowy. Właśnie z takimi osobami oraz rzeczoznawcami motoryzacyjnymi współpracuje Motoraporter. Osoba taka wie na czym polega sprawdzenie przebiegu auta, a dodatkowo do jego obowiązków należą między innymi sprawdzenie historii auta, oględziny samochodu, sprawdzenie stanu technicznego auta, czy numery vin.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać czy licznik został przekręcony? Kluczowe jest doradztwo przy zakupie auta przez osobę doświadczoną, ale można też próbować na własną rękę. Kluczowe jest logiczne myślenie i nie uleganie rzekomym okazjom, które w rzeczywistości okazują się wydaniem za dużych pieniędzy niż faktyczna wartość pojazdu.

Jeśli przeciętny Europejczyk pokonuje rocznie około 40 tys. kilometrów to niemożliwym jest, że auto 7 – letnie, które chcemy kupić ma na liczniku 85 tys. kilometrów. Oczywiście zdarzają się wyjątki od średniej i nie zawsze musi być to przebieg 280 tys. kilometrów (40. tys. x 7 lat), a na przykład 220 tys. kilometrów, ale nie wierzmy w liczby poniżej 100. czy nawet 200. tysięcy kilometrów. Polacy najczęściej kupują auta od handlarzy, a Ci najczęściej „ściągają” je z Niemiec. Upodobaliśmy sobie – ze względu na niższą cenę, a w miarę przyzwoitą jakość – auta co najmniej 5 – letnie, ale też nie starsze niż 10 – letnie. Jeśli więc przykładowa „Astra” z rocznika 2009 ma na liczniku 120 tys. km, to wiedz, że naprawdę warto sprawdzić stan przebiegu auta korzystając z usług doradcy samochodowego Motoraportera.

Nie daj się oszukiwać!

Cofanie licznika to codzienność w branży motoryzacyjnej. Zapewne jeśli zapytamy lub zarzucimy coś takiego sprzedawcy, to prawdopodobnym jest, że w odpowiedzi usłyszymy iż „każdy tak robi”. Jak się to robi? Potrzebne nam jest specjalistyczne urządzenie, które musimy „podłączyć” do pojazdu i dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu dokonać cofnięcia przebiegu. Zmienić przebieg można praktycznie w każdym aucie. Różny jest czas wykonywania tej operacji i zależny głównie od modelu i rocznika auta. Maksymalny czas wykonywania tej czynności to około 3 – 4 godziny. Minimalny – nawet kilka minut.

Przebieg auta możesz zweryfikować w autoryzowanym serwisie. I tak, jeśli auto było serwisowane w ASO, to należy zapytać w danym punkcie obsługi o informacje na temat konkretnego modelu auta identyfikując go po numerze VIN. Na podstawie udostępnionych danych zweryfikujemy, czy licznik był cofany. Istnieje jeszcze mniej pewne, ale dające odpowiedź na pytanie, czy licznik został cofnięty. Jeśli 5 – letnie auto ma tylko 55 tys. kilometrów przebiegu, a jednocześnie dywaniki, gałka zmiany biegów, czy inne elementy są dość mocno zużyte to prawdopodobnym jest, że licznik został cofnięty.

Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że auto nie ma cofniętego licznika zdecyduj się na zakup auta, które było wcześniej serwisowane w ASO lub zdaj się na ekspertów Motoraportera którzy w sposób rzetelny i uczciwy sprawdzą wybrany samochód w dowolnym miejscu w Polsce.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+