Kupujesz samochód używany? Przygotuj się na dodatkowe wydatki

11 maj 2014

Każdy kupujący samochód używany powinien liczyć się z dodatkowymi wydatkami po jego zakupie. Pojazd  z drugiej ręki w „stanie idealnym” jak piszą w ogłoszeniach handlarze, jest równie częsty jak spotkanie mitycznego potwora z Loch Ness. Podobno istnieje, podobno ktoś go widział ale dowodów brak. Poniżej prezentujemy najczęstsze usterki z jakimi spotkali się eksperci Motoraportera.

Najczęstsze  usterki elektroniki o których nie informował sprzedający

Analizując setki raportów jakie zostały wykonane na terenie całej Polski trzeba sobie jasno powiedzieć, że 100% uczciwy opis auta to w pełni odpowiadający jego stanowi faktycznemu to rzadkość. Najczęstszą usterką elektroniki o jakiej nie informują sprzedawcy to nie działająca klimatyzacja – co może być szczególnie uciążliwe w kontekście zbliżających się letnich miesięcy.  Możemy przyjąć, że prawie jeden na trzy sprzedawane samochody ma nie działającą klimatyzację. Na etapie samodzielnego nabycia  pojazdu  kupujący skazany jest na zapewnienie sprzedawcy,  że klimatyzacja jest „tylko” nie nabita lub wolno działa. Często dopiero po zakupie  auta okazuje się, że naprawa niedziałającej klimatyzacji wiąże się ze sporymi nieplanowanymi wydatkami, nie wspominając już  o dyskomforcie poruszania się w ulicznych korkach w samochodzie bez klimatyzacji.

W jednym na pięć ogłoszeń pomimo deklaracji były niesprawne elementy elektroniki związane z działaniem lusterek. Naprawa lusterek sterowanych elektronicznie w  relatywnie nowych i drogich modelach aut może pociągnąć  za sobą wydatki idące nawet w tysiące złotych. Warto pamiętać, że samochód z niesprawnymi lusterkami to realne  zagrożenie na drodze.  Kolejnymi elementami na które na warto zwrócić uwagę kupując pojazd używany czy analizując ogłoszenie w internecie  to: nie działająca regulacja fotela (w 18% badanych przez ekspertów samochodach vs. stan deklarowany w ogłoszeniu), niesprawna nawigacja (15%), nie działające regulacje szyb (10%).

  Co nas czeka po zakupie auta używanego? Najczęstsze inwestycje

Podczas przeprowadzania inspekcji nasi eksperci Motoraportera konfrontują ogłoszenie ze stanem faktycznym samochodu zleconego do sprawdzenia. Pojazd weryfikowany jest również w bazach VIN. W przekazywanych raportach zawsze sugerujemy ewentualne naprawy jakie powinien przyszły właściciel ponieść aby auto było w pełni sprawne i nie stanowiło zagrożenia zarówno dla kierowcy, pasażerów jak i innych użytkowników dróg.

Z naszych danych wynika, że zdecydowana większość aut używanych, zaraz po zakupie powinna mieć wymienione filtry, płyny i pasek rozrządu. 36% samochodów badanych przez ekspertów  Motoraportera ma zalecaną wymianę elementów układu wydechowego. Prawie jeden pojazd na trzy będzie wymagał odgrzybienia i nabicia klimatyzacji. Co piaty będzie potrzebował inwestycji w nowe opony. Prawie tyle samo będzie wymagało wymiany łączników stabilizatorów.
W dalszej kolejności inwestycji będą wymagały: usunięcie awarii  lusterek sterowanych elektronicznie (22%), usunięcie wycieków z komory silnika (21%),  sprawdzenie zbieżności ze względu na nierówno zużyte opony (20%), drobne naprawy powłoki lakierniczej (18%), wymiana tarcz hamulcowych (15%).

Pamiętajmy o „morderczej sumie kosztów małych napraw”. Zdarza się, że podczas zakupu samochodu używanego  okazuje się, że do wymiany jest „tylko” jedna opona, troszkę piszczą hamulce, klimatyzacja nie ochładza wnętrza, jest delikatne wgniecenie na błotniku, z jednym kierunkowskazem jest problem itd. Każda z tych napraw to relatywnie niewielki koszt ale jeśli się je zsumuje to nagle może się okazać, że naprawy pochłoną połowę wartości dopiero co kupionego auta. Warto więc bardzo dobrze  przeanalizować stan auta pod kątem wydatków jakie jeszcze będziemy musieli na niego ponieść.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+