Komputerowa diagnostyka samochodu. Czego można się dowiedzieć?

7 maj 2014

Diagnostyka komputerowa na przestrzeni rozwoju motoryzacji stała sie najwazniejsza czynnościa w procesie zakupu samochodu używanego. Oto kilka faktów na jej temat.

Zakup współczesnego samochodu używanego stał się niezmiernie złożonym procesem i niestety nie może się ograniczyć do przysłowiowego kopnięcia w oponkę i pobujania nadwoziem na boki ze szwagrem. Prócz inspekcji nadwozia, oględzin podwozia czy też jazdy próbnej nieodzownym elementem weryfikacji stanu technicznego nowoczesnego samochodu jest diagnostyka komputerowa.

Nowoczesny czyli jaki?

Po roku 2000 nastąpiła bardzo widoczna i czytelna ekspansja elektroniki
w pojazdach samochodowych. Można to połączyć z data wprowadzenia w Europie standaryzacji gniazd i standardów komunikacji diagnostycznej OBD2.  Niedługo po tym czyli w roku 2005 nastąpił kolejny skok rozwoju elektroniki pojazdowej,
a mianowicie  standaryzacja komunikacji CAN. Implementacja magistral danych do codziennych pojazdów spowodowała rozbudowanie się systemów elektronicznych oraz składowych samochodu. Tak na przykład możemy zaobserwować, iż w VW Golf IV generacji z przełomu wieku znajdowało się średnio od 4 do 8 sterowników tj. kalkulator ECU – silnik, klimatyzacja automatyczna, Air Bag, ABS/ESP, moduł komfortu. Pojazd klasy średniej wyprodukowany w latach 2015/ 2016, 80% jego elementów mechanicznych nadzorowanych lub bezpośrednio sterowanych jest przez elektronikę. Dlatego używając określenia pojazd nowoczesny, mówimy tu nawet o samochodach 15 letnich, które od dawna widzimy na naszych drogach.

Diagnostyka komputerowa

Wieloletnia obserwacja rynku pojazdów używanych oraz procesu ich zakupu ukazuje, iż diagnostyka komputerowa tym bardziej w pojazdach starszych niż 3,4 lata jest elementem bagatelizowanym. Wielu z potencjalnych nabywców uznaje, iż jeśli na desce rozdzielczej nie ma żadnego komunikatu typu „check engine”, to
z elektroniką jest wszystko ok i niema potrzeby inwestować w podłączenie komputera. Problem rodzi się dopiero wtedy gdy po kilku tysiącach kilometrów, deska rozdzielcza świeci jak choinka bożonarodzeniowa, a przeprowadzona inspekcja komputerowa ukazuje historię pojazdu. Wtedy to właśnie dowiadujemy się, że sprzedający pokasował błędy tuż przed sprzedażą, by było wszystko ok. To przeważnie wtedy dowiadujemy się też od mechanika, że system samo diagnozy OBD ma 50% tolerancję na wielkość sygnału wiec błąd generuje się dopiero
w określonych warunkach. Ale wtedy niestety jest już za późno, ponieważ musimy uregulować kilku tysięczny rachunek z serwisu, a sprzedawca auta nie odbiera telefonu.

Po co diagnostyka ?

Diagnostyka komputerowa przez wielu użytkowników samochodów sprowadzana jest do funkcji kasowania błędów z deski rozdzielczej i ewentualnie do usuwania komunikatów o inspekcji serwisowej. Intensywny rozwój diagnoskopów oraz techniki pojazdowej sprawił, iż diagnostyka komputerowa stałą się bardzo silnym narzędziem w rękach doświadczonych operatorów. O sile danych zawartych w sterownikach systemów elektronicznych współczesnych samochodów świadczy fakt, iż są one przez sądy traktowane jak dowody rzeczowe. Od zarania odczytów zawartości kalkulatorów samochodowych pełnowartościowa diagnostyka komputerowa pozwala na określenie stanu technicznego samochodu. Odpowiednia interpretacja parametrów rzeczywistych umożliwia określenie wielu problemów mechanicznych bez konieczności demontażu osprzętu samochodu. Przykładem takich działań jest np. ograniczając się jedynie do jednostki napędowej określenie stanu układu wtryskowego silnika Diesla, kondycję silnika poprzez funkcjonowanie układu oczyszczania spalin DPF czy też stan rozrządu. Działania te z kolej pozwalają na określenie czynności serwisowych do wykonania po zakupie pojazdu
i znegocjowania ceny bądź też w ogóle podjęcia decyzji o jego zakupie. Diagnostyka komputerowa to także co najważniejsze w badaniu przed zakupowym doskonałe narzędzie do określenia przebiegu samochodu. Eksperci motoraporter.com przechodzą profesjonalne szkolenia celem nabycia umiejętności wygenerowania danych do określenia drogą bezpośrednią jak i pośrednią przebiegu samochodu. Należy pamiętać, iż przebieg samochodu można odczytać z wielu sterowników i to bardzo prostych samochodach np.: Skoda Fabia I generacji z roku 2000. Np. odczyt motogodzin z układu wspomagania kierownicy. Im nowszy samochód tym większe szanse na odnalezienie ukrytych parametrów czy też ramek zamrożonych
z rzeczywistym przebiegiem auta.

Jaki komputer diagnostyczny ?

Nie ma wątpliwości, że największe możliwości diagnostyczne posiadają diagnoskopy dedykowane do marki najlepiej z funkcją PassThru – diagnostyka On Line. Od kilku lat na rynku funkcjonują także urządzenia uniwersalne obsługujące wiele marek. Co prawda w zdecydowanej większości nie umożliwiają one dużych możliwości kodowania sterowników czy też ich kalibracji jednak doskonale radzą sobie z odczytem parametrów rzeczywistych oraz odczytem błędów systemowych. Ekspertyzy przeprowadzane w firmie motoraporter.com w zdecydowanej większości oparte są na sprzęcie diagnostycznym polskiej firmy Axes System CDIF3 Expert. Ponad to nasi eksperci wykorzystują diagnoskopy:  Bosch KTS570, VCDS – dedykowany do grupy VW, Op-Com – grupa GM oraz sprzęt firmy Autel i Texa.

Pierwszy raz !

Bardzo często w rozmowach z kupującymi , słyszymy o próbach połączenia pojazdu przy użyciu testerów kupionych za naście złotych na różnych portalach internetowych. Należy pamiętać, iż przy takim działaniu istnieje spore ryzyko, po pierwsze uszkodzenia pojazdu który jeszcze nie należy do nas, po drugie braku komunikacji z pojazdem i po trzecie jeśli uda się skomunikować się z którymś sterownikiem to, że odczytane dane mogą być nie wiarygodne.
Jeśli już zdecydowałeś się na diagnostykę komputerową, pamiętaj, iż należy ją wykonać po jeździe próbnej podczas której należy włączyć jak największa ilość elementów wyposażenia, by wygenerować potencjalne błędy. Na wypadek gdy to sprzedający zadba o wykasowanie błędów  przed waszym przyjazdem.

 

Jeśli jednak po zapoznaniu z powyższym materiałem uznałeś, iż przyda Ci się pomoc przy sprawdzeniu auta przed zakupem możesz to zrobić z Motoraporterem wybierając jeden z trzech pakietów weryfikacji. Bez ruszania się z domu dostaniesz raport techniczny pojazdu, przygotowany przez eksperta który w twoim imieniu w dowolnym miejscu polski sprawdzi wskazane auto. W Raporcie Premium w którym znajduje się sprawdzenie pojazdu poprzez komputerową diagnostykę auta, dostarczymy Ci wszelkie informacje o stanie systemów elektronicznych auta.

 

Spodobał Ci się ten artykuł?

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach?

Zostaw maila i zapisz się do naszego newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych serwisu Motoraporter.com oraz partnerów serwisu.

Planujesz zakup używanego auta? Sprawdź go zanim kupisz. NIE RYZYKUJ!


Zobacz naszą ofertę.


Aktualna lista SPRAWDZONYCH AUT do kupienia


Zobacz naszą ofertę.Tagi

facebook Google+ twitter LinkedIn


Poprzedni Artykuł Następny Artykuł

Facebook

Logo Youtube Logo Google+